BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Batai ir sąnarių problemos

Moterys, norėdamos būti aukštesnės ir atrodyti patraukliau, avi aukštakulnius batelius. Deja, tokia nepatogi avalynė gali sukelti labai rimtų sveikatos problemų.

Yra žinoma, kad avint aukštakulnius sutrumpėja blauzdų raumenys. Tai buvo nustatyta magnetiniu rezonansu (MRI) ištyrus moteris, kurios nuolat avėjo batus su 5 cm ar aukštesne pakulne bent du metus. Raumenys sutrumpėja, nes jie nuolat būna sutrauktoje/sutrumpėjusioje pozicijoje. Šis tyrimas parodė, kad moterys, avinčios batus aukštais kulnais turėjo 13 % trumpesnius blauzdų raumenis palyginus su moterimis, kurios avėjo normalią avalynę. Šis sutrumpėjimas nebeleidžia raumenims tinkamai funkcionuoti, jie susilpnėja. Tyrimo autoriai taip pat pastebėjo, kad aukštus kulnus batus avinčių moterų Achilo sausgyslė nesutrumpėjo, tačiau ji buvo truputi storesnė ir standesnė. Tos moterys kartais jausdavo skausmą, kai avėjo normalius (žemais kulnais) batus. Jei moteris nenori visiškai atsisakyti aukštakulnių, patariama nuolat daryti tempimo pratimus. Bet aš patarčiau juos avėti kuo rečiau.

.

aukštų kulnų batai

Avalynė ir artritas

Tyrimai rodo, kad avalynė gali sukelti artritą, nes blogas apavas gali labiau apkrauti kelių ir kitus sąnarius. Tokiu atveju sąnariai greičiau nusidėvi ir diagnozuojamas osteoartritas (nusidėvėjusi kremzlė). Buvo tiriama, kaip įvairių tipų avalynė veikia žmogaus eiseną ir kokį krūvį sukelia kelio sąnariams. Buvo tirta eisena basomis, avint klumpes (kroksus), stabilizuojančius batus, batus be kulnų, batus, kurie leidžia laisvą pėdos judėjimą ir šlepetes. Buvo nustatyta, kad klumpė ir pėdą stabilizuojantys batai (apribojantys pėdos judesius) sukėlė žymiai didesnį krūvį (15%) kelio sąnariams. Avint šlepetes, batus be kulniukų ar laisvus batus, apkrova kelio sąnariams buvo mažesnė ir beveik panaši kaip einant basomis. Todėl jei sergate artritu ar norite jo išvengti, geriau avėti batus, kurie leidžia pėdai laisvai judėti, žemu kulnu ar visiškai lygaus pado. Taip pat patartina pavaikščioti basomis. Tiesa, vaikščioti atsargiai ant kilimų ir sintetinių grindų, nes jos dažnai turi gaisrui atsparių medžiagų (fire retardants), kurios per odą gali lengvai patekti į mūsų organizmą ir taip sukelti skydliaukės ir kitas sveikatos problemas. Geriausia basomis bent trumpai pabūti ant žemės ir taip tarsi su ja susijungti.

Teigiama, kad šlepečių ir batų, leidžiančių kojai laisvai judėti, nešiojimas yra geriausias pėdai ir labai panašus į vaikščiojimą basomis.

Bėgimo bateliai ir sąnarių problemos

Dabar daugelis avi bėgimo ar sportinius batelius, kurie turi pagalvėles kulnuose, kurios, kaip buvo manoma, sumažina krūvį, tenkantį pėdai ir sąnariams. Bet naujas tyrimas rodo ką kitą. Buvo palygintas bėgimas basomis ir bėgimas avint įprastus bėgimo batelius su pakeltais kulnais, turinčiais oro pagalves. Nustatyta, kad bėgimo bateliai sukėlė didesnį krūvį sąnariams nei bėgant basomis. Bėgant su bėgimo bateliais buvo pastebėtas daug didesnis krūvis kelio ir klubo sąnariams, didesnė klubo rotacija (54%). Krūvis kelio sąnariui buvo didesnis nei avint aukštakulnius batus. Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad nors šiuolaikiniai bėgimo bateliai apsaugo pėdą, jie sukelia didesnį krūvį sąnariams ir tai per ilgą laiką gali pagreitinti jo nusidėvėjimą ir sukelti osteoartritą.

Tiesa, tyrimas buvo darytas ant bėgimo mašinos, ir toks bėgimas nėra visiškai natūralus, nes tai daugiau bandymas išlaikyti pusiausvyrą nei realus bėgimas.
Kitas tyrimas taip pat parodė, kad bėgimas basomis buvo patogus ir natūralus iki atsirandant bėgimo bateliams. Tyrimo autoriai pastebėjo, kad bėgant basomis ar avint minimalią avalynę bėgikai daug silpniau ‘nusileidžia ant kulno’, ir vietoj to pagrindinis krūvis tenka priekinei ir vidurinei pėdos daliai, kas yra natūralu ir beveik nesukelia jokios žalos. ‘Sunkus’ pėdos nusileidimas ant kulno gali sukelti didesnę žalą. Šis krūvis gali būti 2-3 kartus didesnis nei kūno svoris.
Bėgant basomis bėgimo technika ir yra visiškai kitokia, nei bėgant su bėgimo bateliais.

Tyrimo autoriai taip pat teigia, kad bėgti basomis galima beveik ant visų paviršių ir tai yra saugu. Toks bėgimas gali sukelti mažiau sužeidimų nei bėgant su bėgimo bateliais. Nepaisant to, bėgioti basomis reiktų atsargiai, geriau ant žolės, bet žiūrėti, kad nebūtų stiklų ar kokių kitų aštrių daiktų kurie gali sužeisti pėda, arba avėti lengvą avalynę.
Beje, Harvardo universiteto profesorius sukūrė atskirą puslapį, kuriame jis moko žmones taisyklingai ir saugiai bėgioti.
www.barefootrunning.fas.harvard.edu,

Jei nenorite bėgioti basomis, yra labai saugi alternatyva. Jau yra bateliai, kurie beveik prilygsta basai pėdai.

Taip pat yra batai be kulno - MBT shoes, bet jie nemažai kainuoja.

Dar vienas tyrimas parodė, kad šlaunies raumenų stiprinimas padeda sumažinti nuo bėgiojimo atsiradusius kelio skausmus.

Kitas tyrimas parodė, kad pigūs bėgimo bateliai apsaugo pėdą taip pat kaip ir brangūs. Tyrimo  autoriai, teigia, kad neverta leisti pinigų brangiems bėgimo bateliams.

Gera alternatyva bėgimui yra važinėjimas dviračiu, kadangi daug mažesnis krūvis tenka sąnariams.

Susiję straipsniai:

Uždegiminiai procesai: kas juos sukelia ir kaip juos sumažinti?

Straipsnis parengtas pagal:

Why Walking Flat-Footed Hurts Habitual High-Heels Wearers: The Effects of Wearing High Heels on Women’s Legs

Your Knees Want To Take You Shoe Shopping

Barefoot Running: How Humans Ran Comfortably and Safely Before the Invention of Shoes

Hip Exercises Found Effective at Reducing, Eliminating Common Knee Pain in Runners, Study Suggests

Expensive Trainer Running Shoes Are A Waste Of Money, Study Finds

Beje, visi šie straipsniai yra iš sciencedaily.com, kuris apžvelgia naujausius  mokslinius tyrimus.

D. Casey Kerrigan, Jason R. Franz, Geoffrey S. Keenan, Jay Dicharry, Ugo Della Croce, Robert P. Wilder. The Effect of Running Shoes on Lower Extremity Joint Torques. PM&R, 2009; 1 (12): 1058 DOI: 10.1016/j.pmrj.2009.09.011
Tikiuosi, kad ši informacija jums bus naudinga ir prašau palikti savo komentarus ir atsiliepimus žemiau. Laisvai reikškite savo nuomonę. Jūs nebūtinai turite su manimi sutikti - aš gerbiu visas nuomones. Jei turi kokių nors klausimų ar norėtumėte gauti papildomos informacijos, palikite žinutę žemiau. Arba apsilankykite mano naujame forume Buk Sveikas, kur yra sukurta atskira tema apie avalynę ir sąnarių problemas.

P.S.Taip pat blog’ą galite prenumeruoti į savo asmeninį kompiuterį per RSS srautą (tai tikrai ne virusas ir jo nereikia bijoti), kuris randamas kairėje pusėje, žemiau ‘Kategorijos’. Reikia paspausti ant RSS ir išsaugoti kaip ‘bookmark’.
P.S.1
Jei manote , kad mano blog’e pateikiama informacija gali būti naudinga
jūsų draugams, artimiesiems ir kolegoms būčiau labai dėkingas, jei jiems
nusiųstumėte mano blogo adresą.

Andy

http://www.buksveikas.net/

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (45) | “Batai ir sąnarių problemos”

 1.   laura rašo:

  Andy, mano drauge studijuoja batu dizaina. Jos destytojai sake, kad pati patogiausia ir rekomenduojama avalyne yra su 1.5-2cm kulniuku. Man pasirode keistoka, nes tai nera naturalu. Be to, ji sake, kad aplamai basomis vaikscioti ir ypac begioti ant kieto pagrindo, tokio kaip asfaltas, saligatvis ir pan. yra labai negerai, nes zalojamas kulnas ir t.t.. nebent yra begiojama ant zoles, smelio ir pan., kur yra minksciau.
  Beja, pries keleta metu buvo sukurti kazkokie bateliai, slepetes, su kuriais vaiksciojama lyg basomis, pamenu kazkur rase, ar net per zinias rode, nes cia kaip mokslinis atradimas buvo, kaina kosmine..:)

 2.   Andy rašo:

  Na iki siol buov manoma, kad kulnas turi buti pakeltas 1,5-2 cm ar panasiai, bet velgi tai nera naturalu. Bet kol mokymas pasikeicia praeina daug laiko.

  Del begiojimo ant kieto pavirsiaus tai velgi nera idealu, geriau begioti parke ant zoles, arba kaip sakiau galima vazineti dviraciu.
  Na dar yra tokie EST batai, kuriuos avi elektrikai, ir jie kaip izemina, ir atseit neutralizuoja neigmaus EMF poveiki, bet cia daugiau su emf susije nei su pedos ir sanariu apsauga.

 3.   innerregion rašo:

  Laura, būna Masajų technologijos batai (Massai Barefoot Technology, arba MBT). Veikimo principas - dėl išgaubto pado, daugiau dirba kojų raumenys, jiems neleidžiama atrofuotis ir taip gerinama eisena. Kaina - apie 600 lt.
  Paprastesnis variantas - visokie FiveFingers barefoot batai, apsimaunantys kaip pirštinė.
  O dar paprasčiau - nusiperki už 5-10lt medžiaginius kinietiškus sportbatukus su plonu dugnu, kur kinai pagailėjo gumos, ir vaikštai ramiai kelis mėnesius. Akmenukai po pėda jaučiasi. O šiaip, kaip ir minėta, labiausiai gadina nelankstaus pado batai. Po žiemos su kerzais gavau vėl mokytis vaikščioti;D
  Dėl basakojavimo, JAV egzistuoja net basakojų klubai, kur žmonės visur vaikšto basi. Nežinau, kiek tai gerai, bet idėja idomi. Aš taipogi stengiuosi kuo daugiau vaikščioti be batų - iki kelių valandų prie upės, miške ar po kalnus palaipioti. Kitas jausmas, ir pėdos masažuojasi. O jei neišeina, galima kas vakarą pasidaryti pėdų masažą, tas joms irgi laaaabai patinka;)
  Tiek iš mano patirties.

 4.   Siggy rašo:

  užtat aukštakulniai gerina seksualinį gyvenimą :)

 5.   laura rašo:

  Siggy, kaip? :)

 6.   deime rašo:

  o mane domina kodel ortopediniu batuku padas vaikams kietas kaip kaulas…

 7.   andy rašo:

  Negaliu pasakyti, bet manau tokie batai nera geriausi vaikui. bet reiktu ziureti kokia yra jusu vaiko problema.

 8.   Audrius rašo:

  įdomus straipsnis, iki galo nebuvau susimąstęs apie bėgiojimą. kuo žmogus bando tobulinti savo aplinką, reikmenis, tuo blogiau pačiam žmogui.
  visai neseniai nusipirkau magnetinius vidpadžius. be magneto poveikio ant jų yra daug iškilimų akupunktūrai. šiaip geras dalykas, ypač žiemą, kai yra mažiau galimybių vaikščioti basam.
  aš už vaikščiojimą basomis! juk gimėme basi. šiek tiek pasipraktikavus galima ir šaltu oru vaikščiot basam ir nė kiek nesusirgti.

 9.   Aukse rašo:

  Jega, nes straipsnis priverte susimastyti… O mes cia darbe vis stebimes, kodel sveciai is Indijos devi kokiais trim dydziais didesnius sportinius batus. Mums tiek sukelia juoka, kad mes tik i tuos batelius ir ziurim. Pasirodo, reiktu dar ir pasimokyti is ju.

  Aciu, Andy, kaip visad, tu pirmoj linijoj!!!

 10.   Siaip rašo:

  Visalaika skaitau ir girdziu, kad sanariai devisi kai daug sportuojama. Gal kas gali pateikti mokslini straipni, kur apie tai rasoma, kokie procesai ten vyksta ir kodel kremzle nespeja ataugti kuri susisdevejo.
  Is ko as zinau tai galiu sukurti tokia teorija:
  Pradedant sportuoti: vyksta viso organizmo prisitaikymas-persitvarkymas: tiek skeleto raumenu, tiek turbut visu vidaus organu. Vyksta adaptacija ir sanario kremzles, padaugeja kraujagysliu, todel pagereja kremzles aprupinimas maisto medziagomis. Viso sito pasekme kremzle greiciau atsistato bei ivyksta kremzles fiziologiniai pakitimai.
  Chondrocitai, kurie gamina kremzle, nesidaugina, todel jei jie zuva tai ju niekas nepakeicia. Tai taip ir devisi kremzle.
  Chondrocitai gali zuti del to, kad negauna pakankamai maisto medziagu, is senatves, kai jei ne taip sparciai atstatineja kremzle ir galbut buna “sutrinami”, ir esant per dideliam ilgam kruviui, kai nespeja atstatyti kremzles ir yra galbut “sutrynami”.

 11.   andy rašo:

  Mokslinio straipsnio kodel sportuojant nusidevi sanario kremzle nezinau, bet reiks sia tema pasidometi. Del nusidevijimo tai cia tik pateiksiu viena is teoriju. Kaip jau tu sakei didesnis kruvis vercia organizma adaptuotis, bet tikriausiai yra kazkokios ribos, kai organizma nebesugiaba adaptuotis, cia zinoma dar priklauso nuo individo. Taip pat labai galimas daiktas, kad nusidevejimas atsiranda, del nepakankamo sanariu skyscio - hyaluronic acid, ir kt. Taip pat galima daiktas del geros kokybes omega 3 trukumo, kurios taip pat reikalingos sanariams. Ir jei tos skyscio truksta tai kremzle nusidevei greiciau. Dar nusideveti gali del kai kuriu kitu medziagu trukumo, kai kuriu vitaminu ar mineralu, kurie yra kaip kofaktoriai ivairioms biocheminems reakcijoms.

  Teko skaityti, kad nemaza dalis daug begiojanciu zmoniu skundziasi kelio skausmais ir net issivysto Osteo artritas (nusidevejes sanarys).

 12.   andy rašo:

  Na dar nusideveti gali del daznu sanario suzeidimu, tie suzeidimai gali buti ir labai nezymus. Dar daznai mazas skausmas yra ignoruojams ir toliau intensyviai sportuojama, kas neleidzia maziems suzeidimams isgyti ir po to tai gali prisideti prie sanariu nusidevejimo.
  Cia yra vienas straipsnis kur pateikiamia, ivairus mechanizmai, kurie dalyvauja sanariu degeneracijoso procese. Ten minima padidejusiu kai kuriu enzimu veikla. Taip pat IL-1, kuris siaip jau yra uzdegimo rodyklis , bet metyt turi ir platesne funcija.
  http://www.bioscience.org/1999/v4/d/poole/fulltext.htm

 13.   andy rašo:

  Dar cia truputi, bet pacio detalaus mechanizmo nera
  People engaged in sports or other physically demanding activities are known to be at an increased risk of osteoarthritis in the joints they use most (eg, knees and hips in soccer players, hands in boxers, lower backs in construction workers). Part of this apparent correlation can be explained by increased risk of joint injury.2 It would also seem logical that these groups would be predisposed to osteoarthritis from overuse injuries and not necessarily from trauma.

  http://www.jaoa.org/cgi/content/full/106/6/342
  Siame straipsnyje yra cituojama nemazai kitu stiduju, tad gal ten kas nors bus daugiau.

  Taip pat daugelis tyrimu orod, kad vidutinio intensivumo fizine veikla yra naudinga ir sumazina OA rizika, ir tik labai intensivi fizine veikla didina rizika. Kas leidzia daryti prielaida, kad organizmas nebesugeba adaptuotis ir kompensuoti nusidevejimo.

  Cia su avimis, tai rado, kad kremzeleju buvo maziau hexoaminu
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7130204?dopt=Abstract

  Dar sita pasiziurek, ten bovo tirta begiku rodikliai, ir rado ‘Elevated baseline levels of COMP and MIA might reflect increased joint matrix turnover and/or damage’

 14.   andy rašo:

  An additive radiological index of hip disease based on grades of subchondral sclerosis, osteophyte formation, and joint space narrowing was significantly increased among runners as compared with bobsleigh riders and untrained controls.
  http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/299/6691/91?ijkey=f7e37a4f34f53cbf17043dc6e7083098e00f1590&keytype2=tf_ipsecsha

 15.   andy rašo:

  Aukse, ir kitiems siulau maziau kreipti demisi i tai ka apie jus kiti pagalvos. Esu skaites, kad dauguma moteru nesidetu jokiu makiazu, nesidazytu, bet tai daro tik del to kad visos kitos daro ir nenori issiskirti.

  Ir aukstu kulnu batais tikrai nereikia bent jau i darba eiti. nas i bedos galima rekarciais i koki baliu einant juos apsimauti.

 16.   Maija rašo:

  Neuzsiminta apie dar viena aukstakulniu problema- stuburo deformacija.
  Tai tapo tiek, iprasta, kad jau yra norma, net grozio kriterijus. Kalbu apie islinkima ties liemeniu.
  Stuburo skausmas taip pat pamazu tampa norma :)

 17.   runce rašo:

  andy,
  as kaip klumpiu gerbeja, labai prasau nepainioti klumpiu su crocsais!!! Galima atleisti kai mados puslapyje aukstakuliaivadinami klumpaitemis ar klumpemis, bet jau tokio pabudzio bloge nederetu visko suplakti i viena.
  Klumpes tai tokios kietapades medines odiniu virsum.

 18.   Andy rašo:

  Mija, tu labai gerai pastebejai, stuburo problemos dar vienas aukstu kulnu batu minusas.

 19.   Linas rašo:

  Nusipirkau štai šias šlepetes (http://www.patinka.lt/preke/birkenstock-papludimio-slepetes-madrid-5.html) ir man iš tiesų pagerėjo. Praėjo kulno skausmas, nesityriau kas man yra, bet kitos tiek šlepetės, tiek avalynė sukelia nestiprius skausmus.

 20.   Neringa rašo:

  Laba diena, norejau paklausti, kokia avalyne geriau aveti dirbant stovima darba tam kad isvengti venu issipletimo?

 21.   andy rašo:

  SIaip galima naudoti elasties/compresines kojines, o batus tai kad butupatogus neauskstu ar ligiu kulnu. Taip pat reiktupastoviai pajudingti kojas sutrauktiju raumenis ir atpalaiduoti, Dar galima pasistiebti, nes taip pageriname venie cirkuliacija ir sumaziama venuissipletimo rizika.

  Dar reiktu gauti pakankaai vitamino C, nes jis reikalingas kraujagysliu stiprumui palaikyti

 22.   haris rašo:

  Sakykite kokia jusu nuomone apie dormeo ciuzinius
  http://www.dormeo.lt/?tn=medical&c=5224&csu=generalsub&cix=28340&med=osm&orig=NA&vir=no&srcint=dr_hp10_v3&refint=dr_hp10_v3
  Mane domina su viskozes elastine medziaga ar ji nera pavojinga?

 23.   Andy rašo:

  SIaip tai atrodo geras ir jie leidzia finansai galite ji nusipirkti. Tik reiktu isisiaiskinti, kad jame nebutu Fire retardant.

 24.   AIRA rašo:

  Ar teisybė, kad dabar jau nerekomenduojami batai vaikams su išgaubimu viduje? Anksčiau buvo teigiama, kad tokie batai padeda išvengti plokščiapėdystės, o dabar teigiama, kad kaip tik silpnina raumenis, kurie pakelia vidinį pėdos skliautą.

 25.   Andy rašo:

  Na 100% negaliu pasakyti, kad tai yra absoliuti teisybe, bet manau tiesios tikrai yra, cia tas pats kaip su kulnu, ankciau taip pat teigdavo, kad kulnas turi buti truputi paakeltas, atseit geriau, bet velgi tai netiesa.
  Siais namuose.kambaryje tai reiktu tiesiog leisti su kojimen lakstyti, nes taip naturaliausia. O to isgaubimo tai manau nereikia, ,ypac jie jis yra didelis.

 26.   meskis rašo:

  Sveikas Andy. Turiu tokia problema, pries pora savaiciu paslydau ir stipriai susimusiau keli. Skaudejo visa sanari, buvo nedidelis patinimas ir pastebejau, kad po traumos atsirado traskesys sanaryje. Kiekviena karta pritupiant traska, tiesiant koja - traska. Siaip neskauda, bet pvz uzkelus koja ant kojos ar kryziuojant kojas i vidine puse atsiranda astrokas skausmas kelio sanario viduje. Kas tai galetu buti??

 27.   andy rašo:

  Nas a cia taip diagnozuoti genaliu, reiktu uzeiti pas gydytoja kad paziureti, o siaip tai gali buti paziestas meniskas, beje kas man yra buve.
  Bet jie siulys operuoti, tai pries tai gerai pagalvok, gerai gauti antra nuomone.

 28.   batai internetu rašo:

  tai kokia gi ta normali avalynė?

 29.   Batai internetu rašo:

  Labai naudingas straipsnis. Ačiū

 30.   Jovita rašo:

  Norčiau patarimo, pradėjau bėgioti su bateliais be jokio kulniuko lygiu padeliu, po savaitės man taip skauda čiurnų kauliukus, kad ir paeiti negaliu. Dabar nusipirkau tuos ortopedinius batelius, ar jie tinka bėgiojimui, nes kojas vistiek ten skauda. Gal gali man ką patarti nes bėgti vistiek noriu :)

 31.   andy rašo:

  Labai priklauso kokia tavo begimo technika, jie tu nusileidi ant kulno, tai bateliai be pagalviu ir be kulno jums netinka, nes taip pedai tenka labai didelis kruvis. Patarciau per laika pakeisti begimo tehcnika, pranusileisti ant priekines pedos dalies, jei skaitai anglu kalba yra daug info.

 32.   Jovita rašo:

  Labai ačiū už patarimą bandysiu pakeisti, nes nusileidžiu būtent ant kulno,gal todėl, kad nešioju avalyne labai aukštais kulnais.

 33.   VitaminasC rašo:

  normalu kad ant kulno, taip žmonės vaikšto ir bėgioja paprastai.
  Indėnai tik moka vaikščioti nusileisdami ant pirštų priekinių pirmiau :)

 34.   Andy rašo:

  Na mano ziniomis tai nera normalu, ir pedai ir sanariams tenka daug mazesnis kruvis kai nusleidziama ant priekines pedos dalies. kad daugelis daro tai dar nereiskia kad tai yra normalu. Nepaisant to ant kieto tako begti basomis ar su labai plonu kulnu bateliai nepatartina. http://www.youtube.com/user/durianriders#p/u/4/_kJJW1UoQ2E

 35.   VitaminasC rašo:

  kažką maišai, nes tikrai ant kulno žmogus remiasi eidamas pirmiausiai. Gal kartais tas kulnas kartu su šonine pėdos dalimi yra iš karto, jei pakreipta kažkiek koja, bet iš esmės tikrai ne ant pirštų, pabandyk paeiti dėdamas pirštus pirmiau, o tada kulną, pamatysi kad taip neina normaliai net paeit.

  Kam tada batų gamintojai ant kulnų deda oro pagalves visokias ir pan, jei ne ant kulno nusileidžiama? Deda tam kad amortizuoti tą smūgį ir minkštesnį nusileidimą padaryti.

 36.   Andy rašo:

  Nemaisau, tiesiog pasidomek geriau. Vien del nusileidimo ant kulno nemaza dalis begiojanciu zmoniu patiria traumas.
  Ir beje esu girdejes, kad tas geimo technika nusileidziant ant kulno promotino NIke, kad parduotu tave minetu bateliu su pagalvem , bet kaip jau rasiau straipsnyje, tyrimai rodo, kad tai nera gerai pedai ir sanariams.

  Daugiau apie begimo technika pasiskaityk
  http://www.chirunning.com/
  Pasiziurek sia ir kitas video
  http://www.youtube.com/watch?v=H26liWMDH8U
  Cia yra palyginama keletas begimo techniku, begant ant priekines pedos dalies taip pat turi siokiu tokiu trukumu, bet manau tai geresne technika nei nusilesti ant kulno. Bet zionma prireiks laiko ir pastangu pakeisti techanika. Priedo jie jusu batu kulnai labai nusideveje, tai zenklas kad jus vaikstote nelabai teisingai.

 37.   HoRuS rašo:

  na čia manau truputį nesąmonė - o gal net ir didelė, nesvarbu kokia yra bėgimo technika, bet bėgti basomis galima tik ant minkštų paviršių, o realiomis sąlygomis geri kedai būtini. Buvai kąžkada ir aš prisiskaitęs, kad bėgant nuo priekio (pirma statant pirštus) galima bėgti net ant asfalto - išbandžiau- tai poto kelius porą dienų skaudėjo. Su prastais kedais iš turgaus irgi visą savaitę skaudėjo pėdą-. Po to nusipirkau Asics ir nesvarbu kokiu paviršių ir kiek bėgau jokių problemų.

  Andy:

  Na visu pirma aciu uz pasidalinta patirti. Na kelius skaudeti gali ir tiesiog del pasikeitusios begimo technikos, nes orgnizmui reikia prisitaikyti. Bet ant asfalto basomis kojomis begioti tikrai nepatartina. Begant ant asfalto tai reiktu bent kokia nors lengva avalyne aveti, bet ir tai jei jus begate ant priekines pedos dalies, o jie nusileidziate ant kulno, ai zinoma basomis ar legva avalyne begti nera gerai.

  Cia yra geras straipsnis apie begimos technikos keitima, kaip pereiti prie begimo su minimalia avalyne.
  http://www.chirunning.com/chi-library/article/how-to-avoid-injuries-with-minimal-shoes/
  http://www.chirunning.com/community/blog-entry/minimalist-shoes-barefoot-running-and-metatarsal-stress-fractures/

  Beje as pats taip pat pastebejau kad pabegiojus ant priekines pedos dalies po kurio laiko pradeda sakaudeti viena keli, bet tai gali buti tiesiog todel, kad man buvo isoperatuota dalis menisko.

 38.   Ramunė rašo:

  Taip tikrai anksčiau buvo teigiama, kad su tokiais batais yra išvengiama plokščiapėdystė. Bet aš pati nesu įsitikinusi tuo.

 39.   Daiva rašo:

  Andy,
  kol sportavau aerobika, kalanetika, pilates viskas su sanariais kaip ir ok buvo, dbr gal menesi jau vel begioju (anksciau begiojau pries kokius metus-dar netraskejau) o dabar labai labai traska:) noriu nusipirkti omega geros kokybes , bet noriu kuo greiciau Lietuvoj, gal galite parekomenduoti? Lysi geri?

  aciu!
  Pagarbiai,
  Daiva

  Andy:

  Na jeigu tu ilga laika nebegiojai tai is pradziu gali skaudeti kelius, taip pat paskaityk ten mano komentara po tavo kitu komentaru.
  Tad tau kelius skauda tikriausiai ne del zuvu tauku trukumo. Priedo labai daugu zuvu tauku yra prastos kokybes, ten esancios riebalines rugstys oksidavesi (Tokios oksidavusios rugstys yra pavojingos sveikatai). Geriau naudok koki zelatina, gliukozamina, ar tiesiog sviezia imbiera, kuris turi antiuzdegimini poveiki. Taip pa gali naudoti linu semenis.

  Dar gali nakcia kelius patrinti ricinos aliejumi, tik po to reikia ant to kelio ka nors uzmauti, nes ricinos aliejus suteplios patalyne.

  Beje kokie tavo begimo bateliai?

  Sekmes parasyk kaip seksis.

 40.   Daiva rašo:

  beje, dar prie to paties:
  as begioju dbr menesi ant begimo takelio ir pradejau begiot ant priekines pedos dalies jau keleta kartu. gal del to? bet o kaip sveikiausia begiot? as ir siaip vaikstau nuo kulno, statau peda ant kulno visa laika.

  Andy:

  Na tas straipsnis rasytas senokai, dabar zinau daugiau nei tada. Jei tu nusileidi visiskai ant priekines pedos dalies tai galima pertempti blauzdos raumenis. Kiek dabar zinau geriau nusileisti yra ant daugiau ant pedos vidurio (mid foot).
  Jei supranti anglu kalba cia yra gera video apie tai
  https://www.youtube.com/watch?v=TgFj3jy4h2Y
  https://www.youtube.com/watch?v=8UX2oT3oyJs

  Dar reikia ziureti kokie tavo batai, jei batai yra su aukstu kulnu, tai nusilesti ant midfoot yra zymiai sunkiau.

  Dar reikia ziureti, gal tu labai pronuoji, tai yra nusuleidziant peda sulinksta i vidu, kas velgi gali sukelti kelio skausma.

  Dar kelio skausmai kartais gali buti del IT (iliotibial band) itemptumo, cia yra toks ilgaus raumui (lietuviskai atrodo Siuvejo raumui jie gerai pamenu). Yra pratimu kuriuos galima daryti.
  Cia yra viena demo, taip pat yra daug kitu
  https://www.youtube.com/watch?v=M0e8FPL787E

  Dar patarciau begioti lauke o ne ant takelio, gausitie svizio oro ir t.t. Asmeniskai ant takelio begciau tik jei visiskai neimanoma begti lauke.

 41.   Daiva rašo:

  Andy,
  aciu uz patarimus! Linu semenu alieju geriu po 1valg.s. kasdien, perku sviezia kas tris savaites, nes tiek galiojimas parasytas.
  del zuvu tauku-ivairove didele, jei nesunku, gal galite man i meila parasyti konkrecos firmos jum patinkantys?
  pvz, perskaiciau knygoj “optimalios mitybos biblija (Patrick Holford), jis rekomenduoja firmos Higher nature komapinos ivairius papildus, o paskui kiek narsiau internete, radau, kad jie nekokybiski.
  pvz buvo toks tyrimas, ar pasitiketi?
  https://labdoor.com/rankings/fish-oil

  mano bateliai specialus begimui, tikrai nelygus, kulnas biski pakeltas. dabar nebegioju nuo tada kai parasiau, jau skausmas mazeja, vel pradesiu po biski, isbandysiu mid foot varianta!

  dar mano drauge sako, kad begti reikia -jei nesi koks profesionalas-naturaliai, kaip vaikstai, nes pora val per sav. tikrai negali pakenkti sanariams.

  Andy:

  Ten tas tyrimas gana geras tyre oxidacija, taip pat sunkius metalus. Ir kaip parode tas tyrimas, visi tirti produktai tureje gyvsidabrio, nors kai kuriuose dozes nera dideles bet vis tike gyvsidabrio geriau vengti.
  Mana patarimas butu jei jau taip nori zuvu tauku, tai geriau jau valgyk sardines.

  Del begimo ir vaiksciojimo tai velgi nera visiskai tas pats. Zinoma dar priklauso kaip greitai tu begi, keik ilgai tu begi, koks tavo svoris. Velgi asmeniskai nepatarciau begti ant kulno, ar bent jau stengtis daugiau nusileisti ant vidurines pedos dalies. Nes jei labai stipriai nusileidziate ant kulno tai gaunasi vos ne kaip stabdziai at kiekvieno zingsio, ir taip keliams tenka daug didesnis kruvis. Ir kaip sakiau jei begimo bateliu kulnas yra aukstas tai yra daug sukiau nenusileisti ant kulno. Gerai yra bateliai kurie taip vadinami turi ‘zero-drop’, kas reiskia, kad skirtumas tarp batu priekio ir kulno aukscio nera didesnis nei 8mmm. Geri yra new balance 1400 v2, jie nera auksti, bet vis tiek turi gana geras pagalves ir taip pat yra labai lengvi.

  Bet velgi ne visi sutinka su tokiu begimo stiliumi, ir kai kurie tyrimai nerado skirtumo taip traumu skaiciaus tarp begiku kurie nusileidzia ant kulno pries tuos kurie nusileidzia ant vidurines pedos dalies http://running.competitor.com/2014/02/injury-prevention/is-it-harmful-to-heel-strike-when-running_95678

  Sekmes

 42.   sąnarių gydymas rašo:

  Koks išsamus straipsnis. Buvo naudinga, dėkoju.

 43.   Silvija rašo:

  Labai sunku išsirinkti patogius, tinkamus batus. Ar eisenos vertinimas man pagelbėtų išsirinkti paprasčiau batus? Ar šis tyrimas visiškai ne tam skirtas?

  Andy:

  Eisenos ivertinimas yra gerai, jei jis nera skirtas tik naujiems begimo bateliams parduoti, kaip tai daznai daroma sporto parduotuvese.

 44.   Auguste rašo:

  kuo žemesniu kulnu bateliai , tuo geriau kojai. Aišku nėra gerai, kai batai visiškai plokščiapadžiai. Tuomet pilnapadystė išsivysto

 45.   Rugile rašo:

  Netinkami batai gali ne tik sanariu problemas sukelti, bet ir prisideti prie nagu iaugimo. Labai nemaloni problema - skauda, sunku vaikscioti, o gali veliau ir supuliuoti. Paskui reikia ieskoti, kaip gydyti iaugusi naga. Kartais prireikia net operacijos, taigi geriausia is karto rinktis tinkamus ir patogius batus - kad nei sanariu bedu nekiltu, nei nagai iaugtu.

Rašyk komentarą