BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Jogos pratimai stiprina kaulus

Komentaruose dažnai užduodami klausimai apie kaulus ir ypač kalcio papildus. Ankstesniuose straipsniuose esu rašęs, kad kalcio papildų vartojimas nėra pati geriausia strategija stiprinti kaulus ar sumažinti osteoporozės riziką. Taip pat pasirodė keli tyrimai, kuriuose kalcio papildų vartojimas siejamas su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Kaip sustiprinti kaulus nevartojant kalcio papildų ir nenaudojant pieno produktų?

Vienas iš būdų tai padaryti yra jogos pratimai. Kaip parodė mokslinis tyrimas, jogos pratimus darant tik 10 minučių per dieną žymiai pagerėjo kaulų tankis, kuris yra svarbus kaulų būklės rodiklis. Tyrimo pradžioje visų tyrimo dalyvių (vyresnio amžiaus žmonių, vid. amžius 68 metai) kaulų būklė buvo prasta: daugelis turėjo osteopeniją ar osteoporozę; matuojant T-skalėje, stubure ar šlaunikaulyje kaulų būklė buvo > -1. T-skalė naudojama kaulų būklei įvertinti atlikus DEXA testą. Oseopenija yra diagnozuojama, kai T-skalė yra nuo -1 iki -2.5. Jei T-skalės rezultatas yra - 2.5 ar daugiau yra diagnozuojama osteoporozė.

Du metus kasdieną darant jogos pratimus tyrimo dalyvių kaulų tankis šlaunikaulyje vidutiniškai padidėjo 0.867 vieneto T-skalėje šlaunikaulyje, o stubure - 0.563 vieneto. Tiesa, tyrimą baigė tik 11 dalyvių (iš 31, kurie pradėjo daryti pratimus), bet tai suprantama, nes tyrimas tęsėsi du metus, ir gerai žinoma, kad ne visi sugeba save priversti daryti pratimus, kad ir po 10 minučių per dieną. Nors tyrimas atliktas su vyresnio amžiaus žmonėmis, tokie pratimai tinka ir jaunesniems.

Žmonėms, kurie jogos pratimų iš viso nedarė, per du tyrimo metus kaulų tankis sumažėjo, kas rodo, kad joga yra efektyvi priemonė, leidžianti sumažinti osteoporozės riziką ir sustiprinti kaulus. Čia yra nuoroda į puslapį, kur kai kurie pratimai yra aprašyti ir paaiškinta, kaip juos daryti (anglų kalba). Taip pat yra nuotraukos, tad kai kuruos pratimus suprasite net ir nemokėdami skaityti anglų kalba. Be to, ten yra pateikiami ir lengvesni pratimų variantai. O čia yra mokslinis straipsnis, kuriame yra visų tyrime naudotų pratimų nuotraukos, bet nėra aprašymo, kaip juos atlikti. Tiesa, turint truputi jogos žinių ir be aprašymo galima tai suprasti. Arba tiesiog nusipirkite kokią jogos knygą ir pradėkite daryti, nebūtina daryti tuos pačius pratimus. Tik įspėju, kad jogos pratimus reikia daryti atsargiai, nepersistengti, nes yra žmonių, kurie neteisingai darydami jogos pratimus sugadino nugarą. Jei leidžia finansai, galite ir kokią jogos klasę lankyti, kur instruktorius parodys, kaip taisyklingai atlikti, bet kitomis dienomis reiktų pratimus daryti namuose.

Kas dar stipirna kaulus?

Kaip jau esu rašęs anksčiau, kaulams stiprinti taip pat yra labai naudinga šokinėti ant batuto. Ir dar svarbu turėti optimalų vitamino D kieki kraujyje (kraujo/plazmos 25 -hydroxy cholekalciferolio testo rezultatai turi būti 60-90 ng/mg arba 150-225 mmol/l), taip pat gauti pakankamai vitamino K (jo daug turi žalios spalvos lapinės daržovės, kaip salotos. Dar kaulams gerai chia seklos, apelsinai, morkos, figos, žalios spalvos lapinės daržovės. Šie produktai turi kalcio ir kitų kaulams (ir ne tik) naudingų medžiagų. Ir net nevartojant pieno produktų galima gauti pakankamai kalcio. Aš asmeniškai vien iš vaisių ir daržovių dažnai gaunu 700 mg ar net daugiau kalcio per dieną. Be to, nevartojant gyvulinių produktų, kalcio reikia mažiau.

Dar galima naudoti avižų šiaudų arbatą/ištrauką. Čia esu aprašęs kaip ją paruošti.

Tyrime buvo atliekami šie jogos pratimai/pozos:

 1. Trikonasana (trikampis)
 2. Adho Mukha Svanasana ir Urdhva Mukha Svanasana) (the upward and downward dog poses )
 3. Setu Bandhasana/tiltelis
 4. Janu Sirsasana ir Paschimottasana
 5. Navasana/valtis
 6. Supta Padangusthasana
 7. Urdhva Dhanurasana/vaivorykštė (šitos tai bent iš pradžių geriau nedaryti)
 8. Marichaysana, Matseyendrasama, Jathara Parivarthanasana

Kiekviena poza atliekama po 20-30 sekundžių.

Čia yra jogos puslapis lietuvių kalba kur galite rasti daug jogos pratimų su  pasiškinimais kaip juos atlikti.

10 minučių laisvo laiko tikrai galite rasti ir siūlau pradėti daryti jogos pratimus. Joga gerai ne tik kaulams, ji padeda atsipalaiduoti, pagerina lankstumą, stiprina raumenis, gerina kraujotaką ir t.t.

Straipsnis parengtas pagal:

L.M. Fishman (2009) Yoga for Osteoporosis, A Pilot Study. Topics in Geriatric Rehabilitation, 25 (3): 244-250.

Sciatica.org Achieving maximum function with minmal pain

Susiję straipsniai:

Ar kalcio vartojimas duoda stiprius kaulus?

Pienas -sveikatos šaltinis ar ligų sukėlėjas

Kodėl su papildais gaunami mineralai atsiduria ant kraujagyslių sienelių?

Vaisių ir daržovių vartojimas ir stiprūs kaulai

Tikiuosi, kad ši informacija jums bus naudinga ir prašau palikti savo komentarus ir atsiliepimus žemiau. Laisvai reikškite savo nuomonę. Jūs nebūtinai turite su manimi sutikti - aš gerbiu visas nuomones. Jei turite kokių nors klausimų ar norėtumėte gauti papildomos informacijos, palikite žinutę žemiau (Kometarai būnant kitose šalyse pagal blogas.lt nuostatus neleidžiami, čia dėl spamo). Arba apsilankykite mano naujame forume Buk Sveikas, ypač gyvenate svetur, nes ten  komentarai leidžiami. Ir taip pat per Facebook, kur dažnai įdedu nuorodas į naujai rastą aktualią informaciją.

P.S.Taip pat blog’ą galite prenumeruoti į savo asmeninį kompiuterį per RSS srautą (tai tikrai ne virusas ir jo nereikia bijoti), kuris randamas kairėje pusėje, žemiau ‘Kategorijos’. Reikia paspausti ant RSS ir išsaugoti kaip ‘bookmark‘.

P.S.1 Jei manote , kad mano blog’e pateikiama informacija gali būti naudingajūsų draugams, artimiesiems ir kolegoms būčiau labai dėkingas, jei jiemsnusiųstumėte mano blogo adresą.

Andy, BSc Nutrition

http://www.buksveikas.net/

Facebook

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (25) | “Jogos pratimai stiprina kaulus”

 1.   Noriu pasveikti rašo:

  Labai teisingai, bet, vis gi, joga, ne-joga, bet koks netraumuojantis kuno sportas stiprina kaulus. Svarbu nenustot judet (ir su protu)!

 2.   rrita rašo:

  Norejau paklausti, kaip butu galima gauti pakankamai kalcio ir magnio is vaisiu ir darzoviu. Ir kaip butu galima paskaiciuoti.

  Andy:

  Manau galima, tik zinoma reikia suvalgyti nemazai, yra cronometer.com
  ten ivede ka valgote parodyk kiek jus ko gaunate, bet velgi priklauso nuo pasisavinimo. Asmeniskai daznai gaunu 600-800 mg kalcio ir panasu kieki magnio.

 3.   mecislovas v rašo:

  Gali valgyti produktus ,turincius kalcio nors ir pacius didiausius kiekius,bet,jei jis neisisavinamas ,nebus jokios naudos. Kodel? Kaip kalcis ir kt medziagos elementai isisavinami,pasiimami? Kokios jegos privercia reikiamo elemento kieki transportuoti i reikiama organizmo vieta,kas paskiria jo doze,rusi ir tt?
  Nors cia bus nelabai i tema,bet kitos panasios temos nera.
  Daugelis pasakys kad tai valdo genai… tada klausimas -KAIP?
  Zmogus tai energiju,informacijos ir dvigubos medziagos rusiu(fizines ir substancijos) darinys,valdomas herarchijos-samones-pasamones,Dvasios ir Sielos. Tai reiskia ,kad jei sergi,tai reiskia kad sutriko valdymo grandinele,sutriko savireguliacija …
  Zmogaus samone turi funkcinius centrus-judejimo centras atsakingas uz bet kokius judejimo procesus(transportavimo,energoinformacinius ir intelektualinius judesius,kraujo ir kt skysciu judejima,nerviniu impulsu judesius ir tt),instiktyvusis centras atsakingas uz organizmo apsauga(valdo imuniteta,valdo detoksikacija,saugo kad i organizma nepatektu organizmui priesiskos energijos,emocijos, jausmai,mintys-idejos-minciu formos,dvasines svetimos energijos dariniai ir tt),lyties centras valdo organizmo pastovuma,regeneracijos savybes,gijimo procesus ,pastovuma..),intelektualinis samones centras valdo visus organizmo vidaus intelektualinius procesus, remontuoja genetikos pokycius(mutacijas),palaiko organizmo pastovuma nuo pat pirmos lasteles dalijomosi pradzios iki pat mirties ),emocinis centras valdo organizmo organu emocijas,greitina ir letina oksidacijos ir pan procesus,o taip pat yra ir imuniteto dalimi..
  Tai stai kas valdo organizma fiziniame lygyje,o taip pat ir biologiniame,dvasiniame ,psichiniame ir tt
  Gali valgyti ka tik nori,nors ir isgrynintus koncentruotus ,isvalytus nuo bet kokiu imanomu kenksmingu priemaisu,taciau,jei pazeista samone,niekas nebus racionaliai naudinga…

 4.   Jana rašo:

  Dėkoju autoriui.Sraipsnis patiko ,visiškai pritariu pateiktoms mintims.Man patinka rytais daryti 5 Tibeto jogos pratimus ir papildomai darau 3 Niši pratimus -auksinę žuvelę,ir kt.Daugiau:
  Jogos pratimai 7 energetiniams centrams (čakroms).Tibeto 5 pratimai -žr 2 čakros pratimus:

  http://www.kundalini-yoga-mos.ru/video-kundalini-yoga.html

 5.   elvyra rašo:

  Dėkoju už įdomų straipsnį.O ką patartumėte ,jei kaulas lūžęs.Šiuo metu koja 4sav.po abipusio čiurnos lūžio.Buvo operuota(dėta sraigtas,plokštelė)dabar naudoju įtvarą.Po dviejų savaičių bus galima minti.Geriu mineralus ir vitaminus Ostron Lifeplan firmos.

 6.   Jana rašo:

  Kaulų sugijimą skatina kaulažolės tepalas ir kaip papildas- Mumijo tabl -rusiškos,būna pirkti sveikatos parduotuvėse ar taškuose ,kur prekiaujama
  rusiškais papildais,turguose.Buvo daug gerų atsiliepimų.

 7.   zinom.lt rašo:

  Norime pakviesti jus prisidėti prie http://www.zinom.lt rašytojų komandos. Šiame puslapyje galite rašyti straipsnius ir užsidirbti papildomai neribotą kiekį pinigų iš reklamos, šalia savo parašytų straipsnių. Jeigu domina šis pasiūlymas, parašykite mums: autoriai@zinom.lt

 8.   Dieta rašo:

  Tikrai teisingai; ne tik kaulam, bet ir sanariams padeda joga.
  Nors ne vien joga tam padeda, bet ir kiti fiziniai pratimai. Taip pat, svarbu jausti saiką, nes persistngiant galima sanariams (o tuo pačiu ir kaulams) ir pakenkti. Taipogi, sveika mityba labai svarbu stiprinant kaulus; reikia suteikti organizmui pakankamai kalcio bei kitų mikroelementų. :)

 9.   Simona rašo:

  Sveiki. Ką tik atradau jūsų puslapį ir esu sužavėta, kad tiek naudingos informacijos yra vienoje vietoje. Viso dar neperskaičiau, bet man rodos nebuvo temos apie kontrastinį dušą. Gal galėtumėte parašyti straipsnį šia tema. Laikas nuo laiko lendu po lediniu/karštu vandeniu, bet esu girdėjusi, kad tai yra ne tik naudinga, bet ir žalinga sveikatai.

  Andy:

  Aciu, atsiradus laikui parasysiu. Bet kiek zinau, tai jis yra labai naudingas, gerai imuninei sistemai stiprinti, taip pat salto vandens baseinus naudoja kai kurie sportininkai, kad pagreitintu jegu atsistatyma ir t.t.
  Del rizikos, tai velgi nebent jus labai atsaltumete kojas/padus, kas kai kuriais atvejais gali sukelti insktu, ar prostatos problemas(tik vyrams zinoma). Taip pat labai saltas vanduo retais atvejais gali pakenkti sanariams, bet cia velgi daugiau kai zmones maudosi juros ar kokio kito vandens telkinio vandenyje saltu metu, o ne prausiasi po saltu dusu.
  Jei skaitai anglu kalba gali truputi pasiskaityti cia
  http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Contrast+shower bei cia
  fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2012/04/27/cold-water-immersion-benefits.aspx
  Sekmes

 10.   Simona rašo:

  Ačiū už nuorodą. Na kiek esu skaičiusi, svarbiausia kad procedūra netruktų ilgai - apsipilti reikia kiek įmanoma karštesniu/vėsesniu vandeniu. Pradžioje galima pratintis su ne tokiu karštu/šaltu. Visada užbaigti reikia šaltu vandeniu.

  Andy:

  Nemanau kad reikia labai karsto, svarbiausia yra saltas. As asmeniskai dazniausiai vien salta naudoju.

 11.   Simona rašo:

  Skaitau tavo straipsnius, pasisakymus, o dar kažkur perskaičiau, kad esi hipnoterapeutas ir toptelėjo mintis, kad kažkodėl tarkime žmogus nebūna “prašvitęs” vienoje srityje. Dažniausiai tai apima visumą: pradedant nuo teliko nežiūrėjimo, netikėjimo tuo, ką skelbia žiniasklaida, nepasitikėjimo gydytojais arba tiksliau tariant netikėjimo tuo, kuo tiki dauguma. Ir baigiant mityba. Ir žinoma dar daug kuo. Šiaip akcentuotju tai būtent dėl profesijos, nes dažnai taip būna.
  Aš esu astrologė, domiuosi dvasinėmis ligų priežastimis, psichologija, reiki ir t.t. Aš vadinu tai “švintančiais” žmonėmis, o ne banda. Nors žinoma viskas turi savų minusų, lengva nukrypti į kraštutinumus taip pat.

  Andy:

  Siaip tai tik esu lankes hipnoterapeuto kursus ir turi certifikata, bet aktyviai sio dalyko nepraktijuo, nesu nei vieno uzhipnotizaves.
  “švintančiais” manau yra labai grazus zodis. Ir taip istrikruju, kai daugiau zinau supranti, yra daug lengviau viska klausineti, filtruoti, o ne aklai pasitiketi info kuria atrinktinai pateikia masines informacijos priemones, dazniausiai noredamos ibauginti zmones.
  Kaip pvz dauguma moniu nezino tikros priezasties kodel vyksta karai Irake, Sirijoje, Afganistane, Ukrainoje ir t.t.
  Taip pat didele dalis zmoniu vis dar nesupranta, kad ju sveikata priklauso nuo to ka jie valgo, galvoja, ir t.t.

 12.   Stukas rašo:

  Simona, duok nuoroda pasiskaityti visiems apie hipnoterapeuta.

  Andy:

  Na as neturiu nuorodu, bet yra toks dalykas kaip self-hypnoze/savihipnoze, kai klausai koki irasa ir tada seki/isivaizduoji ka sako hypnoterapeutas. Hipnoze veikia tiek kiek tu ja tiki, ir sutinki sekti instrukcijas.
  Pasigoogling ‘Free self-hypnosis downloads’ rasi visokiu irasu, kaip pvz kaip pagerinti miega, pasitikejima savimi, mesti rukyti ir t.t.
  CIa yra viena ant youtube https://www.youtube.com/watch?v=oZLAmmQYCgs
  Cia yra daugiau, http://www.integrationhypnotherapy.com/inneraction.htm
  Tame puslapyje taip pat gali daugiau pasiskaityti apie hypnoze, savihipnoze ir t.t.
  Bei cia http://www.hypnosis.com/
  Beje ka dauguma zmoniu laiko hipnoze yra taip vadinama ’stage hypnosis’ kai ten zmones pradeda daryti ivarius dalykus kuriu jie paprastai nedaryti. For stage hypnosis dazniausiai hipnotistas pasirenka tuos zmones kurie nori pasirodyti, arba yra paklusnus,seka komandas ir t.t Bet cia yra daugiau show elemtas nei tikra hipnoze.
  Sekmes

 13.   Simona rašo:

  Tą ir norėjau pasakyti, kad žmonės visada yra kažkieno valdomi, todėl dažniau nori tikėti “dauguma”, o ne “mažuma”.
  Išorinė žmogaus liga dažnai gali parodyti jo vidines problemas. Nes mityba yra tik atspindys mūsų vidaus. Pradiniu tašku imčiau vidines, psichologines problemas, kas išprovokuoja mitybos klaidas ir tada prasideda ligos.
  O kokia tavo profesija?

  Andy:

  SIuo metu atlieku laboratorinius tyrimus su prieskoniais doctoranturos darbui. Plius dar dirbu/ priziuriu negialius (protiskai ir fizizkai) zmones. Taip pat buti mytibos bakalauro laipsni, bei specialiojo pedagogo bakalaura.

 14.   Simona rašo:

  Labai įdomu, ar mitybos studijos paremtos tuo, ką čia rašai, ar visa ši sukaupta info yra išskirtinai dėl aistros šiai sričiai. Aišku aš tikiu, kad studijos Anglijoje yra kur kas aukštesnio lygio, bet įdomu ar remiasi tuo, ką čia rašai.
  Beje labai keista yra tai, kad toks jaunas žmogus tapai žaliavalgiu. Nors turbūt tie, kurie studijuoja mitybą, tiesiog kitaip negali gyventi, kai sužino apie maisto nekokybiškumą. Taip pat aš manau, kad dalinai toks požiūris į gyvenimą dažnai gali būti sukeltas ir hipochondrijos (t.y. ligų baimės)

  Andy:

  Cia kad rasau yra nebutinai paremta tuo ka moke universitete. Nemaza dalis straipsniu yra parasyta dar pries pradedant mitybos studijas, ir pripazinsiu kad kai kurie dalykai yra siek tiek perdeti, kaip pvz apie rapsa (ten tiesiog buvo paimta info is kai kuriu anti-rapso ir kitu alieju puslapiu) (nepaisant to as jo geriau nenaudoti, arba jei naudosite tai naudoti ekologiska nerafinuota; bet tikrai yra geresniu alieju nei rapsas, ir bendrai alieju daug naduot nereikti, nes tai yra rafinuotas koncentruotas produktas.).
  Universiteta moko bendru dalyku, bet ten nemoko ligu gydyma mityba maistu. Nepaisant to studojos yra naudingos, nes tada leidzia truputi kritiskiau ziureti i info internete ir atfiltruoti klaidinga info. Nes internete tikrai yra daug klaidingos info. Taip pat leidzia suprasti kaip interpretuoti ivairiu tyrimu rezultatus ir t.t.

  As nesu 100% zaliavalgis, nemanau kad 100% yra butina, nepasant to didele dalis maisto yra zalias (vaisiai, darzoves).
  Del hipochondrijos, tai gal kazkiek buvo kai buvau jaunas, bet dabar tai nepasakyciau, kad kas sveikai maitinuosi ir sportuoju del hipochondrijos, tiesiog man yra puiku turetu daug energijos, buti sveikam ir t.t. Asmeniskai esu labai dekingas (mamai, dievui, visatai ir t.t.), kad sugebu sekti toki gyvenimo stiliu, kai dauguma aplinkiniu valgo kas papuola, nesportuoja ir t.t. Kartais, net kazkaip keistai atrodo, kai as valgau/gyvenu visiskai kitaip nei dauguma aplinkiniu. Bet tikrai as niekada nenoreciau buti kaip visi, kaip banda. Is kitos puses man taip pat labai keista kaip zmogus gali gerti alkoholi, kai gerai zino, kad kita diena bus blogai.

 15.   Simona rašo:

  Taip, sutinku kad toks gyvenimo būdas yra duotybė. Mažai kas taip gali. Lengviausia save pateisinti tokiais pasakymais kaip “vistiek viskas yra nesveika” arba “kam gyventi jei negali džiaugtis gyvenimu”. Bet realiai tai tas džiaugsmas gyvenimu tokia abstrakti savoka, kad zmones nepatyre kitu dalyku, nezino, kad tai irgi yra dziaugsmas, gal net didesnis (kalbant kad ir apie mityba ar sporta ar salta dusa ir pan.)
  As asmeniskai savo rate neturiu ne vieno kuris va taip sektu, todel man idomu. Pati einu link to, bet manau tam dar neatejo laikas, tiesiog taip jauciu.
  Beje juk ne tik alkoholio isgerus buna blogai, su riebiu maistu ar persivalgymu lygiai tas pats - kelios minutes malonaus skonio daznai virsta keletos valandu zarnyno skausmas ir pykinimu ir pan.

 16.   Simona rašo:

  Juk zaliavalgiai apdoroja savo maista tik iki tam tikros temperatūros, kad nežūtų vitaminai. ar tai 40 ar panasiai. Bet sakai nesi zaliavalgis, tai valgai tarkime namie virta darzoviu sriuba?
  As manau, kad jei jau atsisakai zmogus kazkokio maisto, nebegalesi prie to gryzti atgal, arba tai bus lygiai taip skausmingas procesas, kaip ir atsisakymas maisto. Aisku jau turbut ir nebesinores.
  Kas dabar butu tavo organizmui jei suvalgytum tarkime cepelina ar kad ir bulvyciu fri ir pan, juk butu sokas jam, tikrai kazkokia didele neigiama reakcija?

  Andy:

  As sriubu nevalgau, bet gana daznai valgau garuose virtas darzoves, kaip brokoliai, kalafiiorai, bruseliniai kopustai, burokeliai, bulves.

  Kas butu suvalgiu blogo maisto? Nezinau, kazkos sokas butu, bet negaliu pasakyti kaip jis pasereikstu. Bulviciu fri nesu valges niekada. Cepelinu taip pat as per visa gyvenima tikriausiai nesu valges daugiau nei 10 kartu, mama paprastai neturedavo laiko tokio produkto gaminti, o po to tiesiog suzinojom, kad tai blogas maistas, priedo be reikalo gadinamos bulves, kai gali tiesiog suvalgyti keleta garuose virtu bulviu. :)

 17.   Simona rašo:

  Nu supratau. Tik norėjau pasakyti, kad kaip ir skonio receptoriai pripranta/atpranta prie tam tikro maisto, taip ir žmogaus kūnas adaptuojasi. Todėl pvz. reikia būti tvirtai apsisprendusiam, kad toks gyvenimo būdas bus iki gyvenimo galo. Nes jau grįžti nebebus kaip. (Tikiu, kad grįžti dažnai ir nebesinori).
  Pvz. aš kadangi itin retai valgau tokius dalykus kaip rūkyti produktai, labai riebūs produktai, marinuoti ir pan. tai man jų pakandus jau iš karto praktiškai blogai pasidarytų. Organizmas atpranta ir jau nebegali grįžti į pradinę padėtį.

 18.   Simona rašo:

  Dar vis galvoju apie žaliavalgystę, bet kodėl žmonės prieina iki tokios visiško atisakymo ribos? Juk jie nevalgo nei pupelių, nei žirnių, nei kruopų virtų? Kodėl? Vien tam, kad išsaugotų visus vitaminus? Kaip manote ar nėra nesveika visiškai negauti karšto maisto? Juk žaliavalgystė paplito ne taip seniai, turbūt nėra dar tyrimų apie žaliavalgių žmonių sveikatą. Aš pamenu Rūtos laidoje kalbėjo jau labai senyvo amžiaus žaliavalgis vyriškis, kuris sakė, kad neturi jokių senatvinių ligų. Taip tikiu, bet sveikai jis tikrai neatrodė. Manau, kad neįmanoma gauti tų kalorijų niekaip vien iš žalio maisto pakankamai.
  Man priimtinesnis tavo gyvenimo būdas - garuose virtos daržovės, virtos kruops ir pan.

  Andy:

  Su ta 100% zaliavalgyste daznai perlenkiama lazda, priedo ne vienas zaliavalgis istikruju nera jau 100% zaliavalgis, daznai valgo visokius nutbutters ir kt, kurie nera zalias maistas. Priedo kai kurie zaliavalgiai valgo zymiai per daug riebalu, kas velgi per ilga laika gali sukelti problemu.
  Del karsto maisto tai nemanau kad tai yra problema, ar patiriamas koks trukumas. Bet gyvenant saltame klimate karstas maistas padeda susilti.
  Kaloriju is zalio maisto gauti imanoma tik rekia daugiau valgyti, zinoma ispradziu tai gali buti sunkiau, bet po to organizmas priprata prie didesniu kiekiu. Bet yra medziagu(vitaminu, mineralu), kuriu yra sunkiau gauti is zalio maisto, kaip pvz cinko. Beje tai nereiskia kad verdant maista viskas zuva, zinoma dalis zuva, bet yra ne vienas atvejis kai is virto maisto yra geriau pasisavinama. Ir velgi virtas maistas nera koks ten nuodas kaip kai kurie zaliavalgiu fanatikai teigia. Kaip sakiau nemanau kad yra problema valgyti virtas darzoves, bulves. Daug zmoniu valgo koses ir yra gerai, yra tokia Dr. McDougall dieta, kur pagrinde dominuoja grudiniai produktai, ir zmones pereje prie tokios dietos issigydo ne viena liga, ypac kas liecia sirdies ir kraujagysliu ligas.

  Del isvaizdos tai velgi gera isvaizda ne visada reiskia gera sveikata. Daznai veganai turi maza kuno riebalu procenta, kas velgi ne visada graziai atrodo, bet tai nereiskia kad zmogus yra nesveikas, ar nusilpes.

 19.   Simona rašo:

  O su kuo susijusi tokia liga kaip varikozė? (Kojų venų nepakankamumas). Šią ligą gi turi labai daug žmonių, ypač moterų. Įdomu, ar ją galima kažkaip pristabdyti mityba, nes mano giminėje moterys jau 35 metų operavosi venas.

  Andy:

  Na isgydyti tai tikriausiai bus sunku, bet kazkiek pristabdyti galima. Yra manoma, kad venos gali issiplesti del vitamino C trukumo (kraujagysliu skorbutas), nes vitaminas C yra reikalingas cologeno gamybai, kuris yra vienas is audiniu esanciu kraujagyslese. Tad velgi galima butu naudoti keleta gramu vitamino C per diena, ir taip pat valgyti koki nors apelsina, kiwi ar kitus vaisius turincius daug vitamino C. Dar gerai kartu vartoti bioflavanoida rutina. Dar yra toks Detralex papildas, kuriame yra du bioflavanoidai. Ir ji galima butu naudoti, nors tablete nera ideali forma.
  Dar naudinga yra kastonu ekstraktas. Taip pat patartina deveti elastines kojines, ilgai nestoveti vienoje vietoje, arba jei jau reikia stoveti tai laikas nuo laiko pasistiebti ant pristu galu, taip susitraukiant raumenims venomis lengviau teka kraujas. Jei sedima ilga laika tai taip pat patartina bent koki karta per valanda atsistoti, bet trumpam. Jei jau taip intensyviai dirbatete, kad negalima atsistoti, tai bent tas kojas pajudinti laikas nuo laiko, istiesti ir t.t.
  Jusu minetas viduriu uzkietejimas taip pat gali tureti neigiama poveiki.

  Dar pasiskaityk sita komentara

  Dar reikia ziureti kad butu gera kraujo cirkuliacija, taip pat kad butu mazas kraujo kresumas, nes kuo skystesnis kraujas tuo lengviau jam teketi per kraujagysles.
  Taip pat patartina sportuoti, begioti, vaikscioti, gerai yra sokineti ant batuto
  http://sveikatossaltinis.blogas.lt/trampolino-nauda-sveikatai-378.html

 20.   Simona rašo:

  Nors radau db kažkiek informacijos, kad didžiausia rizika, kai yra vidurių užkietėjimas bei nesveika mityba ir didžiausias priešas alkoholis dėl plečiančių savybių. Bet įdomi jūsų nuomonė.

 21.   Simona rašo:

  Tai jo man ir reikia pristabdyti vystymąsi, nes tikrai turiu polinkį į tai, nes visos giminės moterys tai turi.
  Bet kuriuo atveju turbūt gali būti sąsaja su Vit C, kadangi rašoma, kad pvz. rūkymas ir alkoholis stipriai padidina riziką, o jei dar ir kavos dideli kiekiai. Tai juk visiškai sunaikinimas Vitaminas C.
  O kaip sužinoti koks kraujo krešumas? Kažkada buvo situacija ir man seselė sakė, kad mano labai tirštas kraujas, skaičiau kad reikia gerti skysčių ir pan.
  Bet štai pradėjau lankyti jogą ir trenerė sakė, kad ne esmė kiek skysčių išgersi, esmė KAIP gersi, nes organizmas net ir vandens nepasisavina netaisyklingai geriant. Ji sakė - vandenį reikia valgyti, o masitą - gerti. Taigi vandens gurkšneli reikia palaikyti burnoje bent keliasdešimt sekundžių kad jis sušiltų ir tik tada nuryti, kitaip nepasisavina organizmas. Galvoju kad tai gali būti susiję su tuo, kad burnoje vanduo sušyla iki kūno temperatūros ir tada organizmas nebesueikvoja energijos ji pašildymui.
  O kad maistą gerti - tai esmė, kad reikia sukramtyti tiek kartų kiek turi dantų :))

  Andy:

  Kresuma tai galima nustatyti padarius bendra kraujo testa, ir ziureti trombocitus. Taip pat svarbu, kad butu gera hidracija.
  Del vandens laikymo burnoje, nezinau ar tai tures itakos hidracijai, nebent jus gersite salta vandeni, kas velgi yra nepatartina, geriau gerti kuno temperaturos. Zinoma labai greitai gerti gal ir nereikia.
  Vandens/skyciu pasisavinima/pasalinima reguliuoja inkstai. Ir tas vanduo yra pasalinamas per inkstus kad palaikyti skysciu ir elektrolitu (natris, kalis ir keletas kt) balansa, pagrinde pastovia natrio koncentracija kraujyje. Tad jei vienu metu isgerste labai daug vandens tai organizmas dauguma jo pasalins, kad palaikyti pastovia natrio kocentracija. Yra atveju, kad isgerus labai daug vandens galima net prarasti samone arba numirti, buten del sumazejusios natrio koncentracijos kraujyje, kuris yra reikalingas nerviniams signalams perduoti. Yra taip keletas maratono begiku numire, jie begimo metu gere vandeni, ir tuo paciu prakaituodami prarado daug natrio, tad isgerus vandens natrio concentracija dar labiau sumazeja.
  Todel intensyviai sportuojant patartina gerti vandeni su elektrolitais, arba bent truputi kokios druskos. Bet cia velgi jei sportuojama intensyviai ir daug prakaituojama. Ir daznai paprastiems zmonems, kurie nepatira labai dideliu kruviu, uztenka ir vandens. Beje nepatartina gerti visokiu sportiniu gerimu kaip Lucozade ir kt, kurie turi visokiu saldikliu ir kito brudo.
  Beje kai kuriems zmonems, kuriu antinksciai yra silpnesis, reikia naudoti bent kazkiek druskos. Nes antinksciai gamina hormonus, kurie signalizuoja inkstams sulaikyti natri, ir jei tu hormonu nepagaminama pakankamai tai toks zmogus gali paprasti per daug natrio ir tuo paciu skyciu (dehidruoti). Ir beje buna atveju, kad jei natrio sunaudojimas yra labai mazas, tai organizmas taip pat patiria stresa, nes reikia pastoviai gaminti ta hormona, kad palaikytu natrio koncentracija. bet cia velgi dauguma zmoniu vartoja per daug druskos, cia tokie dalykai gali buti tik kaip visiskai atsisakoma druskos ir vartojamas tik naturalus maistas i kuri nera prideta jokios druskos. Bet velgi tos druskos nereikia daugiau nei 1g per diena, kai dauguma suvartoja 7-10g.
  Taip pat vartojant daug druskos organizmas gali sulaikyti skysciu, velgi taip kad palaikytu pastovia natrio koncentracija. Toks skyciu sulaikymas del natrio yra viena is padidejusio kraujo spaudimo priezasciu.

 22.   Simona rašo:

  Ačiū, labai aiškiai parašėte :) O jūs šaldote vandenį? t.y. dedate jį į kamerą ir atšildžius gerti, rašoma kad toks vanduo pats sveikiausias.

  Andy:

  As ne, bet tai galima daryti ir keik esu skaites tai yra gerai.

 23.   Simona rašo:

  Gal žinote ką daryti, kad per iškrovos dienas neskaudėtų galvos? TViskas einasi puikiai, lengva išbūti tą dieną, tik į vakarą siaubingai pradeda skaudėti galvą ir taip visą naktį ir nepraeina be citramono. Todėl galvoju kad nieko čia gero, jei reikia gerti tabletę. Kažin ar tas vienas kavos puodelis sugadintų iškrovos dieną, jei pvz be cukraus? Nes matomai dėl to skaudą galvą. Be to keletą kartų iš viso neskaudėjo, galvoju, gal todėl, kad gėriau keletą puodelių žalios arbatos, bet gal ir ne todėl, reikės dar tą patikrinti.

  Andy:

  Kavos tokiom dienom geriau nenaudoti, bet velgi jei jau neistveriate tai galima. O vandens gerimas to galvos skausmo nesumazina?

 24.   Simona rašo:

  Taip tu teisus, per mažai gėriau vandens. Tame ir galvos skausmo priežastis.

 25.   Rita rašo:

  Labas, labai aciu uz Tavo straipsnius!
  Norejau paklausti, o gal esate girdejes, kokio dydzio molekules Herbalife vitaminu ir mineralu? Teko prisipirkti, tai dabar galvoju, ar cia sau pakenksiu ar ne..

  Andy:

  Nezinau reikia ziureti specifiskai ir i ingredientus. Jei nori idek ingredientus paziuresiu.

Rašyk komentarą