BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vitamino B12 trūkumas ir kaip jo išvengti

Vitamino B12, dar kitaip žinomo kaip kobalaminas/cobalamin, trūkumas yra karšta tema, ypač tarp vegetarų ir veganų. Vieni teigia, kad atsisakius mėsos reikia vartoti papildus, kiti mano, kad nebūtina, nes žarnyno flora gali pagaminti reikiam1 kiekį šio vitamino. Tad kaip yra iš tikrųjų?

Taip, žarnyno flora gali pagaminti B12 vitamino, bet, deja, šiandieną daugelio žmonių (net ir veganų ar vegetarų) žarnyno flora ir virškinimas yra ne geriausios būkles. Kartais rašoma, kad vitamino B12 trūkumas nėra didelė problema, deja, yra priešingai - nemažai daliai žmonių trūksta vitamino B12 arba jo lygis yra mažesnis nei optimalus, ypač vyresnių žmonių tarpe. Vienas JAV atliktas tyrimas parodė, kad net 39% žmonių turėjo mažesnį nei optimalų B12 lygį.

B12 trūkumas siejamas su padidėjusia Alzheimerio ligos rizika, taip pat B12 trūkumas gali sukelti megaloblastinę anemiją (raudonųjų kraujo kūnelių kiekis sumažėja, bet jie pasidaro didesni nei įprastai). Per paskutinius dešimt metų kai kuriose šalyse į įvairius produktus buvo pradėta dėti folinės rūgšties, taip pat žmonės vartoja papildus. Folinė rūgštis gali užmaskuoti B12 trūkumą, ir mažakraujystė nepasireikš, bet po to b12 trūkumas gali progresuoti iki nervų degeneracijos. B12 trūkumas gali sukelti atminties sutrikimus, nuovargį, depresiją, tad jei jus kamuoja šie simptomai būtinai reiktų pasidaryti B12 testą. Padidėjęs homocisteino lygis kraujyje taip pat gali būti B12 trūkumo ženklas. Padidėjęs homcisteino lygis yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. B12 reikalingas homocisteinui metabolizuoti, jei trūksta B12 padidėja homocisteinas.

B12 pasisavinimas yra sudėtingas

Čia priminsiu, kad B12 pasisavinimo mechanizmas yra gana sudėtingas. Beje, tai pats didžiausias vitaminas pagal molekulinį svorį, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl jis sunkiau pasisavinamas. Kad pasisavintų B12, skrandis turi pagaminti pats gaminti vidinį faktorių (intrinsic factor). Taip pat, maiste B12 būna prisijungęs prie baltymų, ir kad jis būtų pasisavinamas, reikia, kad jis būtų ‘atlaisvintas nuo baltymų. Tam reikią virškinimo fermentų ir skrandžio rūgšties, kurios vėlgi ne vienas, ypač vyresnio amžiaus žmogus, stokoja. Taip pat, šiandieną vis daugiau žmonių, net ir vaikų, naudoja skrandžio rūgštį mažinančius vaistus. Ir beje, skrandžio refliuksas ir skrandžio rūgštingumas gali būti du skirtingi dalykai, bet apie tai kitą kartą. Atlaisvintas B12 po to dvylikapirštėje žarnoje jungiasi su vidiniu faktoriumi ir po to tas kompleksas pasisavinamas paskutinėje plonojo žarnyno dalyje. Jei skrandis dėl vienokių ar kitokių priežasčių negamina vidinio faktoriaus (autoimuninės ligos - piktybinė anemija; atrofinis gastritas) ar gamina mažiau, tai pasisavinama tik apie 1-3%, čia pasisavinama visai per kitą mechanizmą - pasyvią difuziją. Tad jei jūsų skrandis negamina arba gamina nepakankamai skrandžio rūgšties arba vidinio faktoriaus , tai kad būtų pasiekta dienos norma, reikia 100 kartų daugiau B12, o su maistu to pasiekti neįmanoma. Paros B12 norma suaugusiems yra 2.4 mikrogramų (1 miligramas = 1000 mkg, 1 gramas = 1000 000 mkg), gali truputi skirtis priklausomai nuo šalies. Bet kaip sakiau, jei pasisavinimas sutrikęs, reikia 100 kartų daugiau - 240 mkg/d. Iš papildų, jei faktorius gaminamas, tai iš mažos dozės (1 mkg) pasisavinama apie 50%, vartojant dideles dozes arba jei negaminama pakankamai vidinio faktoriaus pasisavinimas sumažėja - pasisavinama tik 1-3%.

Vartoti B12 papildus ar ne?

Mano nuomone, esant veganu ar vegetaru geriau nerizikuoti ir laikas nuo laiko geriau panaudoti B12 papildus. Jei jau nenorima naudoti papildų, tai reiktų bent kasmet pasidaryti B12 tyrimą. Paprasčiausias yra kraujo B12 testas, dar gerai kartu pasidaryti ir homocisteiną. Bet bene geriausiai B12 trūkumą parodo methyl maloninės rūgšties (MMA) testas. Yra MMA kraujo testas, bet taip pat gali būti testuojamas šlapimas. Jei MMA yra padidėjęs reiškia trūksta B12, arba bent jau jo yra mažiau nei optimalus lygis. Beje, dažnai kraujo B12 gali būti normoje, bet MMA vis tiek padidėjęs. Tai būna todėl, kad kraujo B12 ne visada atspindi jo lygi ląstelėse.

Cyano kobalamin B12 papildai

Dauguma papildų naudojama pigi cyano kobalamin forma, kai prie B12 (kobalimino molekulės) prijungiama cianido molekulė. Net jei cianido toksiškumas ir perdėtas geriau naudoti kitas B12 formas: methyl methyl, adenosylcobalamin arba hydroxy cobalamin. Priedo pries panaudodamas B12/cobalamin organizmas turi ta cianido molekule nukabinti.

Methyl kobalamin, prie cobalamin turi prikabintą methyl grupę (CH3), hydroxy kobalamin turi prikabintą OH grupę, Adenosyl cobalamin turi prikabintą adenosyl grupę. Metyl kobalamin ir Adenosyl cobalamin yra dvi aktyvios B12 koenzimų (palengvina reakcijas organizme) formos naudojamos katalizuoti svarbias reakcijas organizme.

Geriau naudoti sublingual papildus, kurie pasisavinamas per po liežuviu esančią liauką, taip aplenkimas sudėtingas B12 pasisavinimo mechanizmas. Bet ir iš šitų papildų pasisavinimas nėra aukštas. Jei su papildais nepavyksta pakelti B12 lygio, tai tada reikia daryti injekcijas į raumenis.

Kiek naudoti?

Jei nenorite daryti testo, tai būtų patartina naudoti 0.5-1 mg (miligramą) per dieną, keletą kartų per savaitę. Perdozavimo rizikos beveik nėra ir šis vitaminas neturi pašalinių efektų.

B12 analogai

Kai kur internete net teigiama, kad spirulina ir chlorela turi B12. Deja, tai ne tiesa, šie produktai turi tik B12  analogų, molekulės labai panašios į B12,  bet  jie negali būti panaudojami kaip B12. Nepaisant to šiuos produktus vartoti galima, nes jie turi kitų naudingų medžiagų.

Diabetikams rizika didesnė

Daugelis diabetikų naudoja vaistą - Metformin, kuris sumažina B12 pasisavinimą. Tad jei jūs naudojate šį vaistą, tai būtų labai patartina naudoti B12. Antibiotikai, kurie naikina žarnyno flora, taip pat gali būti viena iš B12 trūkumo  priežasčių.

Straipsnis parentas pagal:

Vitamin B12. National Institute of Health

Tucker et al. (2000) Plasma vitamin B-12 concentrations relate to intake source in the Framingham Offspring study. Am J Clin Nutr. 71(2):514-22.

Linus Pauling Institute, Vitamin B12

Tikiuosi, kad ši informacija jums bus naudinga ir prašau palikti savo komentarus ir atsiliepimus žemiau. Laisvai reikškite savo nuomonę. Jūs nebūtinai turite su manimi sutikti - aš gerbiu visas nuomones. Jei turite kokių nors klausimų ar norėtumėte gauti papildomos informacijos, palikite žinutę žemiau (Kometarai būnant kitose šalyse pagal blogas.lt nuostatus neleidžiami, čia dėl spamo). Arba apsilankykite mano naujame forume Buk Sveikas, ypač gyvenate svetur, nes ten  komentarai leidžiami. Ir taip pat per Facebook, kur dažnai įdedu nuorodas į naujai rastą aktualią informaciją.

P.S.Taip pat blog’ą galite prenumeruoti į savo asmeninį kompiuterį per RSS srautą (tai tikrai ne virusas ir jo nereikia bijoti), kuris randamas kairėje pusėje, žemiau ‘Kategorijos’. Reikia paspausti ant RSS ir išsaugoti kaip ‘bookmark‘.

P.S.1 Jei manote , kad mano blog’e pateikiama informacija gali būti naudingajūsų draugams, artimiesiems ir kolegoms būčiau labai dėkingas, jei jiemsnusiųstumėte mano blogo adresą.

Andy, BSc Nutrition

http://www.buksveikas.net/

Facebook

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (79) | “Vitamino B12 trūkumas ir kaip jo išvengti”

 1.   ginte rašo:

  aciu,uz nuostabia info:)

 2.   Artūras rašo:

  Laba diena.
  Kokie yra vitamino B12 trūkumo simptomai? Ar tik ištyrus krauja galima sužinoti, kad jo trūksta?

  ANdy:

  Taigi straipsnyje parasyta: nuovargis, padidejes homcisteino ligis, atminties sutrikimai, megaloblastine anemia. bet velgi daugeli siu simptomu (iskyrus megaloblastine anemiaja) gali sukelti kiti faktoriai.
  Kad tiksliai zinoti reiktu daryti testa, bet ir tai kaip sakiau kraujo b12 testas ne visada parodo tikra trukuma.

 3.   Birutė rašo:

  Manau, kad šis straipsnis man ypatingai naudingas, nes sergu atrofiniu gastritu, jaučiu Jūsų aprašytus simptomus, o šiuo metu sergu sėdimojo nervo uždegimu.
  Aš neseniai susileidau Milgama 5 amp., o prieš pusmetį buvau susileidus 10 amp.
  Būtų įdomus Kūsų požiūris į Milgama.

  Andy:

  MIlgama yra Cianno cobalamin. Idealiai reiktu lestisi methyl arba hydroxy cobalamin, bet velgi jie kainuoja brangiau ir jei ju neiseina gauti jusu atveju galima leistis ir cianno cobalamin, bent jau kuri laika, kol atsistatys. PO to galima butu pameginti sublingual, ar pasiieskoti geresnes kokybes leidziamo b12.

 4.   Ruta rašo:

  Vienas geriausiu naturaliu vitamino B12 saltiniu yra alavijo sultys. Naturalu, lengvai pasisavinama, tinka vegetarams. Be to organizma aprupina kitomis maistinemis medziagomis, ji valo, tonizuoja, padeda kovoti su virusais, uzdegimais.

 5.   Simeska rašo:

  Iherbe siuo metu sis http://www.iherb.com/Now-Foods-L-Carnitine-Liquid-Triple-Strength-3000-mg-Citrus-Flavor-4-fl-oz-118-ml/27023 nekainuoja, uzsisakiau, nes jauciu energijos trukuma. Andy, kokia Jusu nuomone?

  Andy:

  Ten ciano cobalamin, kaip sakiau geriau naudoti methyl arba hydroxy arba adenosyl cobalalamin. Ten straipsnyje esu viena nurodes, jis nera brangus

 6.   Jana rašo:

  Straipsnio mintims pritariu.Esu veganė,todėl periodiškai naudoju vit B kompleksą -Multi B STRONG ,paskutiniu metu pradėjau naudoti ekologišką Havajų Spiruliną,kurioje daug natūralaus vit B ir kt mineralų ,Žinoma ,vartojant,reikia gerti daug vandens,nes šiek tiek kietina vidurius ir radau info ,kad nežymiai įtakoja kraujo krešėjimą.

  Andy:

  Spirulina turi B12 analogu, bet ne B12. Ir tie analogai nefnkcionuoja kaip b12 ir priesingai net gali sumazinti b12 pasisavinima. Tad is spirulinios b12 negausite, nepaisant to spirulina tikrai galima vartoti ir ji turi daug kitu naudingu medziagu , iskaitant kitu B grupes vitaminu.

 7.   virginija rašo:

  Aciu uz straipsni. Labai lauksiu apie skrandžio refliuksa ir skrandžio rūgštinguma, nes tai labai svarbu. Aciu.

 8.   Artūras rašo:

  “ANdy:
  Taigi straipsnyje parasyta: nuovargis, padidejes homcisteino ligis, atminties sutrikimai, megaloblastine anemia. ”
  Padidėjęs homocisteino lygis ir megaloblastinė anemija yra ne simptomai, o laboratoriškai ištiriami tyrimai.
  Iš simptomų išvardinti: nuovargis ir atminties sutrikimai yra begalės kitų ligų simptomai.
  Klausimas lieka aktualus - ar be laboratorinių tyrimų galima įtarti, kad trūksta vitamino B12?

  Andy:

  Itarti galima, bet ar tikrai truksta b12 parodys tik testas. Jei yra panasiu simptomu ir negali pasidaryti testo, galima panaudoti koki menesi po 1 mg (arba susileisti) per diena ir paziureti ar yra pegerejimas ar ne.

 9.   miau rašo:

  Butu labai idomu isgirsti apie skrandzio rugstinguma ir refliuksa. Kokios butu namines gydymosi priemones? Ar refliuksas isgydomas? “Remuo”kankina ilgiau pasilenkus ,kartais po valgio praejus kokiam pusvalandziui.
  Jei yra padidejes rugstingumas,tai reiskia B12 pasisavinamas gerai?

  Andy:

  Neturiu duomenu, kad padidejes skrandzio rugstingumas pagerintu B12 pasisavinima.

  Čia info apie skrandio reflliukoso gydyma naturaliais būdais, artimiausiu metu ji idesiu kaip atskira straipsni.

  Visu pirma tai reikia diferenciuoti, kad skrandžio refluksas ir padedidėjęs rūgštingumas gali buti du skirtinti/priesingi dalykai.

  Dažnai būna, kad yra ne padidėjęss rūgštingumas, o būten laisvas skrandžio sfinkteris, kuris normaliai užsidaro ir neleidžia skrandžio turiniui patekti atgal į stemplę. Ir vienas is faktorių, kuris signalizuoja to sfinkterio užsidaryma yra buten skrandžio rūgštis. Ir jei tos rūgšties gaminama per mažai, būtent dėl to gali būti laisvas skrandžio sfinkteris. Kai gydytojai neištyrę rūgštingumo iš karto skyria rūšties gamyba mažinančius vaistus.

  Jei jau tikrai yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas tai viena iš pirmų priemonių būtų gerti daugiau vandens, vienas tyrimas parode, kad vanduo pakelia skrandzio pH (taip sumažina rūgštingumą), geriau nei skrandzio rūgštį mažinantys vaistai

  Taip pat abiem atvejais patartina pereiti prie visiškai ar pagrinde augalinio maisto, kas ne vienam sureguliavo skrandžio refliuksą.
  http://www.greenmedinfo.com/blog/water-extinguishes-stomach-acid-175x-faster-some-drugs?utm_source=www.GreenMedInfo.com&utm_campaign=960b6c87d3-Greenmedinfo&utm_medium=email

  Jei skrandzio rugstingumas yra tikrai sumažėjęs, tai kai kurie, kaip Dr. J.Wright pataria naudoti skrandzio rugšties kapsules. Patariama, vartoti iki tiek kol pajusite kad skrandyje pasidaro kaip silta ar atsiranda lengvas maudimas, kas butu indikacija kad per daug.

  Dar galima naudoti obuolių actą, vartojama 1-3 šaukštai į siklinę vandens, tris kartus per dieną, pradeti nuo vieno ar dar mažiau. Gerti 20-30 min prieš valgį.

  Alijošiaus sultys. Geriama du šaukštai sumašyti su ¼ stiklinės vandens. Galima gerti arba prieš valgį arba kai prasideda skaudėti/prasideda skrandžio refliuksas.

  Dar galima prieš valgį, ypač jei valgoma daugiau baltiminio maisto, suvalgyti truputį ananaso, taip pat imbiero. Taip pat galima naudoti virškinimo fermentų, kurie palengvina virškinimą.

  Kopūstų sultis, yra dar vienas gydymo metodas, jos taip pat padeda atstatyti skrandžio gleivinę. Kopūstų sultys ypač gerai jei yra skrandžio opa. Patartina gerti nuo pusės iki vienos stiklinės per 1-2 kartus per dieną. Bet velgi siulau pradėti nuo mažos dozės, kad ir nuo 1-2 šaukštų per dieną.
  http://blog.jaykordich.com/2011/07/22/cure-ulcers-with-cabbage-juice/
  http://stocksthatmove.com/investors_health/ulcers.html
  Dar galimina naudoti aštriąją papriką, kitaip žinomą kaip kajeno pipirą (cayenne pepper). Reikia į stiklinę vandens išmayšyti 1/2-1 arbatinio šaukštelio aštriosios paprikos ir gerti prieš valgį. Tai žinomo žolininko, Dr. Christopher, receptas. Bet vėlgi, pradėkite nuo mažos dozės, nes šis pipiras labai aštrus, tad pirmą kartą naudokite tik truputį: ant šaukštelio galo. Ir taip pat žiūrėkite k aip organizmas reaguos, jei paumina tai tada jums tas metodas netinka.

  Taip pat patartina bent kuriam laikui atsisakyti gluteino (kviečiai, miežiai, rūgiai ir jų turintys gaminiai), bei pieno produktų, nes šie produktai dažnai sukelia virškiniom problemas ir alergijas. Ir alergija gali būti viena iš skrandžio refliukso sukėlėjų.

  Taip pat reikia vengti streso, nes jis gali sukelti virskinimo problemas, įskaitant skrandžio refliuksą. Gerai gilus letas kvėpavimas, meditacija, joga, sportavimas.

  Dar reikia nevalgyti prieš einant miegoti, reiktu nustoti valgyti apie 18-19 val.. Ar bent jau trys valandos prieš miegą. Tai pat reikia vengti kepto maisto ir daug riebalų turinčio maisto, bei didelių porcijų. Vengti rūkimo, alkoholio, labai astriu produktu, mėtos, nes ji atpalaiduoja skrandžio sfinkterį.

  Namų testas kaip nusistatyti ar yra sumažejęs skrandžio rūgstingumas

  Yra toks namų testas, kai ant tuscio skrandžio geriama soda. Reikia į stiklinę vandens ištirpinti puse arbatinio šauštelio geriamos sodos ir išgerti, tada paleisti laikrodį ir žiūrėti per kiek lauko jus atsiraugėjote. Jei atisraugėjote per pirmą minute, tai labai galimas dailtas kad jūsų skrandžio rūgštingumas yra padidėjes, jei atsiraugėjote tarp 2-3 minučių tai rūgšt
  normalus. Jei atsiraugėjote po trijų minučiu tai labai galimas daiktas kad jūsų skrandžio rūgštingumas yra sumažėjęs. Jei neatsiraugėjote per 5 minutes tai beveik garantuota, kad jūsų rūgstingumas sumažėjęs.http://www.drdebe.com/stomach-acid-assessment.html

  Žinoma, tai ne pats patikimiausias testas, bet galima pamėginti. Yra geresnių testų. Vienas iš jų kai yra ryjama kapsulė(žinomas kaip Heidelberg ar Gastrocap test) bet tokie testai nemažai kainuoja, ir nežinau ar Lietuvoje juos kas nors atlieka.

 10.   vida rašo:

  Kaip bebūtų, bet lietuviškai klausiantys ir atsakantys nebemoka rašyti. Pieno ne motinos gerti aplamai negalima, nes tai viena iš pagrindinių kaulų retėjimo priežasčių. Valgyti reikia tik tai ko nori. Vandens reikia gerti tik tiek kiek nori. Jei nenori būti nutukęs valgyk daugiau mėsos, bet ne kruopų ar vaisių ir daržovių. Pastarieji aplamai dėka auginimo technologijų teturi tik 20% naudos.
  Nenaudoti dezodorų su aliuminiu, dantų pastos su fluoru. Gerkit natūralų mineralinį negazuotą ir vietoj sulčių išsivirkit oolong žalios arbatos. Pasistenkit bent 20min. kasdien pabūti saulėje kuo daugiau rodant jai kūną, nesiterliokit kremais nuo įdegio, bet valandą prieš deginantis prarykit gerų antioksidantų. Šiai dienai tai AGEL EXO. Visada apie viską galvokit logiškai ir nepasiduokit reklamai.

  Andy:

  Nelbai cia supratau, ka jus turite galvoje sakydama lietuviškai klausiantys ir atsakantys nebemoka rašyti. TIkrai neturiu laiko ten kiekviena komentara lietuviskom raidem rasyti, manau bent kiek proto turintys zmones supranta ir be lietuvisku raidziu ar kas nors parasyta ne pagal grieztas gramatines normas.

  Siaip su dauguma jusu pateiktu teiginiu sutinku. Bet vienas tieginys tai manau labai klaidingas :

  Jei nenori būti nutukęs valgyk daugiau mėsos, bet ne kruopų ar vaisių ir daržovių

  Manau cia absoliuti nesamone, valgyt daugiau mesos jei nenori buti nutukes, tai vos ne tas pats kaip patarti alkoholikui, gerti daugiau alkoholio. Daugumai zmoniu tokios dietos kaip Atkins, Paleo ir t.t. ilgalaikiu rezultatu neduoda ir priedo zmones rizikuoja sirdies ir kraujagysliu ligomis. Ir kas keiciausia, kad dauguma tokiu dietu salininkai ir knygu rasytojai patys turi virsvorio; Gary Taubes, Sally Fallon, Lord Cordain ir kt.
  Dabar paziurekit i veganiskos mazai riebalu turincios dietos salininkus: Dr. Graham, Gary NUll, Dr. N. Bernard, Dr, Esselstyn, Dr. Ornish, Dr. McDougall, Dr. T.C. Campbell ir daug kitu, yra liekni turi maza kuno riebalu procenta. Paisgooglinkit ju nuotraukas, paziurekit kaip atrodo, palyginkit ir pasidarykit isvadas.
  Jei tingit goolinti, pasiziurekit sia video Low carb vs Plant-based diet.

  Asmeniskai pagrinde valgau vaisius ir darzoves, mano kuno riebalu procentas maziau nei 10%.

  Dauguma ilgalaikiu veganu kurie seka mazai riebalu turincia augaline dieta yra liekni. TIk zinoma reikia kad tas augalinis maistas butu nerafinuotas, neperdirbtas, tik minimaliai termiskai apdorodas.

  Kad vaisiai ir darzoves turi tik 20% naudos, tai velgi, papildu pardaveju naudojmas triukas, daugeliu atveju net ir prastos kokybes darzoves geriau nei nieko, jos tikrai dar turi bent kazkiek mineralu ir vitaminu. Net ir jos tikrai geriau nei dauguma parduotuveje parduodamos mesos produktu.

  Cia dar pridesiu Dr. McDougall srtaipsni apie Paloe diet

  O cia Dr. Furhman traipsnis apie Weston Price foundation

 11.   miau rašo:

  Labai aciu,Andy,uz atsakyma. Taip,vanduo tikrai labai padeda,alijosiu irgi auginu ir valgau po gabaliuka.
  Dar auginu astriuosius pipirus,bet ne “kajeno”rusies. Ar tinka visi astrus pipirai,ar tik “kajeno”?

  Andy:

  Naudoti galima, bet nezinau ar tures ta pati poveiki. Nes siaip tai dazniausiai naudojami dziovinto kejeno milteliai.

 12.   Ameli rašo:

  Ačiū už straipsnį, - parašote suprantamai ir aiškiai, belieka pasisavinti Jūsų žinias…

 13.   Ingrida rašo:

  Andy, Tavo svetainę atradau visai neseniai, esu sužavėta žiniomis, šviesa, nuoširdumu ir tuo, kaip sklandžiai lietuviškai reiški mintis ( p vidai dar mokytis ir mokytis, ir man :))
  Kadangi mielai, o svarbiausia kompetetingai atsakinėji į klausimus, tai būsiu dažna klausinėtoja :)
  Kokia Tavo nuomonė apie NUTRILITE papildus? o pagal šią temą - apie B complex plius? ačiū

  Andy:

  Kai kurie sios kompanijos produktai gana geri, kaip karotinu kompleksas, bet ne visi.
  Del B-complekso, tai kiek eiskojau tai jie neduoda vitaminu formu, jei turi ju visa sudeti ir vitaminu formas tai idek pasakysiu savo nuomone.
  Nes is cia kur radau tai negali pasakyti, kokios ten tos B grupes vitamino formos, kaip pvz ar pigus cyanno cobalamin ar methyl cobalamin?
  Taip sudetyje yra keletas ingredientu kuriu geriau nebutu, tikrai galima rasti svaresniu b grupes vitaminu.

 14.   jovka rašo:

  aciu,tikrai naudingas man ir suprantamas straipsnis
  .Dar noreciau paklaust apie chia seklas,kaip girgejau jos nuo kaulu retejimo,Kaip tas seklas naudot ir koki kieki per diena?

  Andy:

  Galima sumalti su kavamale po to uzpilti vandeniu, palaukti kol isbrinks ir tada valgyti tokia kaip kose. Taip pat galima deti i zalius koktelius, tik geriau su vaisiais nemaisyti, taip pat galima ibarstyti i koses, sriubas. Taip pat galima ismirkyti nemaltas seklas, bet data reikia jas gerai sukramtyti, arba sumulkinti naudojant koki gera blenderi.
  Kiek suvalgyti? Galite naudoti kooki 25-50 gramu per diena. Tik malkite tam kartui nes sumalti oksiduojasi.

 15.   Alge rašo:

  ACIU!!! uz vertinga straipsni

 16.   Ingrida rašo:

  … vis dėlto- CYJANOKOBALAMINA (lenk) :( Kodėl jis blogas? Ar JIS nuodingas, ar tai reiškia, kad blogai organizmas pasisavina? kodėl methyl arba hydroxy geriau? ačiū

  Andy:

  O prie ko cia lenkiskai? Cianokobalamin prie cobalamin molekulės, kuri yra Bąč, turi prikabinta cianido molekule. Jei tu nori kartu su su B12 guti ir cianido tai prasau vartok i sveikata.
  Asmeniskai net jei ir to cianido kiekis yra mazas, kaip teigia kai kurie, asmeniskai as geriau to cianido vengciau , ypac jei yra saugesne alternatyva. Priedo pries panaudodamas B12/cobalamin organizmas turi ta cianido molekule nukabinti.

  methyl cobalamin, prie cobalin turi prikabinta methyl grupe (CH3, jei zinai kiek nors cheminos), hydroxy cobalamin turi prikabinta OH grupe, Adenosyl cobalamin turi prikabinta adenosyl grupe.

  Methyl cobalamin ir Adenosyl cobalamin yra du B12 koenzimai, kuriuos musu organizmas naudoja.

 17.   Ingrida rašo:

  labas,
  tik prie to, kad į Lietuvą NUTRILITE maisto papildai atkeliauja (bent taip buvo prieš metus) per lenkus ir ant kai kurių buteliukų yra lenkiškos etiketės, o ant kai kurių angliškai. Taigi ant B compex plius buteliuko radau patį paskutinį žodį CYJANOKOBALAMINA. Dėl to patyriau šoką, nes AMWAY atstovai teigia, kad jų papildai patys seniausi ir patys geriausi pasaulyje.
  Nr 1. Ir aš tuo tikėjau, kol neatsiradai TU. Be to, neatmetu galimybės, kad NUTRILITE į pirmarūšes pasaulio šalis gali keliauti su vienom formulėm, o į bananines šalis- trečiarūšėm sudėtim. Bet čia tik hipotezė.
  Aš visai nenoriuvalgyti cianido molekulių :) kažkaip ne taip mane supratai, aš tik aiškinuosi, tik bandau suvokti, kad ir pati neklysčiau ir kitų nepaklaidinčiau. Gyvenu nuo vieno atradimo iki kito. Dabar, žinok, naujausias mano atradimas esi Tu. Skaitau straipsnius metusi visus darbus ir visiems pasakoju apie Tavo svetaines, tesižino…
  O pati aiškinuosi. Šiandien euro vaistinėje Kaune vaistinikė tik pakėlė ne tik toną, bet ir antakius, kai paprašiau b12, bet be cianokobalamino:
  - Tai ciano kolabaminas ir yra b12! - riktelėjo ji pažiūrėdama į mane kaip į debilę.
  O aš jaučiausi protinga, nes skaičiau Tavo straipsnį :) Kai paminėjau methyl (nes tik šitą žodį teprisiminiau), tada kantriai iščiupinėjo visus b grupių buteliukus ir dėžutes. Visur ciano kobalaminas (oj, kaip sunku tą žodį ištarti)! Pasirodo, nėra Lietuvoje methyl, nėra :(
  Ačiū, kad esi.

  Andy:

  Na tokiu dalyku daugelis zmoniu ir net farmicininku bei gydytoju nezino.
  Net ir jei lietuvoje nera, kaip sakiau jo galima parsisiuti uz koki 30 LTL ir uzteks bent 3 menesius.

 18.   Artūras rašo:

  Iš Wikipedijos:
  “Trūkumas
  Vitamino B12 trūkumo simptomai panašus į anemiją. Trūkumas pasireiškia pabalusia oda, sumažėjusiu energingumu, nuovargiu, oro trūkumu, mažakraujystė, degantis liežuvis, pageltusi gleivinė, silpnumo jausmas pakrūtinyje, pakrikusi psichika.. Neurologiniai simptomai pasireiškia galūnių dilgčiojimu arba nutirpimu, sutrikusia eisena, atminties sutrikimais, demencija, sutrikusia orientacija, vizualiniais sutrikimais, nemiga, šlapimo puslės ir vidurių sutrikimais.”

 19.   Artūras rašo:

  Gerkite pieną ir vargo nematysite. :)

  Andy:

  Na cia manau tai labai klaidingas teiginys,, priesingai daugumos zmoniu sveikata pageretu atsisakius pieno produktu, ypac pasterizuotu ir parduotuves, kurie pilni visokiu hormoniu , vaistu bei kito brudo.

 20.   Jana rašo:

  Radau įdomų straipsnį apie B12 - siūlau pasiskaityti
  http://www.sveikata.info/kas-slypi-po-b12-papildu

  Andy:

  Nuoroda i si straipsni yra ideta mano straipsnio pradzioje, ir kaip sakiau ne su viskuo kas ten parasyta sutinku. Nes B12 trukumas yra problema ir daugelio zmoniu flora yra tokios prastos bukles, kad ji nepagamins pakankamai b12.

 21.   ausra rašo:

  Andy, jei gali dar paaiskink.Sirgau megaloblastine anemiaja.Pagulde i ligonine su 68 hemaglobino.Ligos priezasties taip ir nenustate.Susileidau arkliska doze B12 ir sugeriau folio rugsties. Gydytoja ir dabar liepia gerti B12. Bet man vis neduoda ramybes klausimas kur dingo tas hemaglobinas. Nesu vegetare, maitinausi kaip visad ir se tau , kad nori.Ar vis tik nekvarsint sau galvos del diagnozes stabiliai susileisti b12 ir sugerti folines rugsties????

  Andy:

  Na paprastai megaloblastines anemijos priezastis yra B12 bei/ar folines rugsties trukumas. Kaip sakiau gali buti kad jusu organizmas B12 nepasisavina, gal skrandis negamina Intrinsic faktoriaus? Gal yra suplonejusi skrandzio gleivine? Gal sumazejes skrandzio rugstingumas?
  http://sveikatossaltinis.blogas.lt/skrandzio-refliukso-gydyma-naturaliais-budais-796.html

  O tau B12 tyrima dare? Jei nenori pastoviai naudoti b12, tai patarciau kas bent 2-3 kartus metuose pasidaryti b12 testa, ir ziureti ar jo atsargos mazeja/dideja. Galima pameginti panaudoti sublingini B12, bet velgi reiktu po kurio laiko pasidaryti tyrima paziureti ar ji pasisavina. Jei ne tai reikai grizti prie injekciju.

  Kur dingo hemoglobinas. Na cia priminsiu, kad RBC (raudonieji kraujo kuneliai/lasteles, i kurias yra ikorporuojamas hemoglobinas) gyvena tik 3-4 menesius, po to jos yra perdirbamos, gelezis nuimama ir po to is jos gaminami nauji RBC. Kad vyktu nauju RBC gamyba reikia folines rugsties/folato arba b12, kuris regeneruoja panaudota foline rugsti ir po to ji vel gali buti naudojam. Tad jei truksta b12 arba folines rugsties tai lasteliu DNR sintezavimas sutrinka ir todel jos pasidaro dideles, bet nepaisant to negali tinkamai atlikti savo funkcijos.

  Jei truksta gelezies tai gali buti Makrocitine anemia (RBC tampa mazi).

 22.   Egle rašo:

  Sveikas Andy, man kaip ir ne itin naturaliai skamba tas papildu vartojimas. Rodosi reiketu siekti, kad mityba butu pilnaverte, kad nereiketu vartot papildu? Ar esi ka nors skaites ar girdejes apie neapdorotus ir mazai apdorotus gyvuninius baltymus? Idomu, ar zmones jauciausi geriau negu vien su veganiskom/ vegetariskom dietom? Esu daugmaz veganiskos mitybos salininke, bet paskutiniu metu jauciu, jog kazkas netaip.

  Andy:

  kaip sakiau, jei nenori vartoti, tai pasidaryk laikas nuo laiko testa ir ziurek koks tavo ligis, jei tavo flora gera gal tau ir nereiks naudoti.
  Del gyvuliniu baltymu, tai nesu ju salininkas, bet velgi yra visokiu poziuriu i mityba sveikata.

  Viena is problemu kodel venai neistveria ilgai yra tai kad jie nesuvartoja pakankamai kaloriju, ypac jei pereina prie zalio maisto.
  Kai vartojama mazai karoliju, tai yra didesni rizika kad truks ir vitaminu bei mineralu.

  Taip pat jei savijauta nera pati geriausia patarciau pasidaryti hemoglobino testa, RBC, taip pat feritino (rodo gelezies atsargas).

  Ir beje kiek laiko kaip jus buvote vegane?

 23.   Regina rašo:

  Andy,aciu uz stripsnius …noreciau jusu nuomones aoie Agel vitaminus .
  Ačiu, kad esi.

  Andy:

  Na as labiau linkes ziureti kiekviena produkta atskirai nei i vien kompajinija, nes daznai yra kad vienos kompanijos vieni papildai gersni, kiti prasti, prasti ju ingredientai.

  Kiek ziurejau kai kurie produktai turi Natrio Benzoato (koservantas), kurio geriau vengti, ir ypac nemaisyti su vitaminu C.

  Taip pat naudoja pigius B grupes viaminus kaip ciano cobalamin, bei B6 - Pyridoxine Hydrochloride. Taip pat deda galas zino is kur isgautos fruktozes.

 24.   Egle rašo:

  Apytikriai 10 menesiu, bet ir tai ne 100% vegane. Pradzioje viskas buvo WOW. O dabar jauciu, kad kazkaip pamazu darosi sunku susikoncentruoti, lyg ir toks lengvas mieguistumas atsirado. Taip, as sumeciau savo raciona i programas, tai kalorijos visada ant ribos. Manau, kad kai esu labiau uzsiemusi, tai ir nesurenku. Bananu jau nebenoriu, bet su jais lengviausia surinkt kalorijas, tai vis ziuriu, kas cia dar butu gera alternatyva. Svoris tai nebekrenta. Supratau, kad ir riesutai su saulegrazom nieko gero neduoda, kalorijas geriau rinkti su vaisiais, o ne su riesutais. Zodziu esu siek tiek pasimetusi, bet greiciausiai gal man truksta to B12, gal tada dings blogos savijautos pozymiai. Uzsisakiau laukiu. Kol kas neatsirenku kokie tyrimai Lietuvoje galimi del B12, bet tikrai pasidarysiu. Gal kas nors susidure ir patartu? Laboratoriju sarasuose lyg ir nieko panasaus, ka Andis mini nera.

  Andy:

  Na jei neiseina surinkti pakankamai kaloriju is vaisiu ir darzoviu, tai galima ir siek tiek virto maisto valgyti, galima valgyti garuose virtas buleves, ar saldzias bulves, lesius, taip pat kai kurias koses kaip quinoa/bolivine balanda, grikiai, soros ir kt.
  Nes tas nuovagis gali buti tiesiog del energijos trukumo, ypac jei intesyviai dirbate, sportuojate.

  O b12 tai zinoma kai gausite panaudokyte.
  Taip pat reiktu sportuoti, nes tada velgi geriau jausite fizikai, atsiras daugiau energijos, tik velgi sportuojante velgi reikia daugiau kaloriju.

 25.   vaida rašo:

  o kodėl chia sėklų geriau nemaišytį su vaisiais? aš visada jas dedu į žaliuosius kokteilius, kuriuos apie 60% sudaro vaisiai.

  Andy:

  Na cia tiesiog kaip jau ne karta sakiau kad geriau nemaisyti vaisiu su riebalais, nes po to daznai buna problemu, kaip viduriu putimas, kandida ir t.t. Bet velgi dar priklauso nuo zmogaus, taip pat priklauso nuo kiekio, jei ten idedate truputi tai gali ir nieko tokio.

 26.   irmina rašo:

  mano sesuo mėsaėdė. žiauri mėsaėdė. jai dažnai iki skausmo dega kojų padai, kas tai galėtų būti? gal sakau per daug b12? ačiūkas

  Andy:

  Na be testo nepasakysi, bet galima daiktas, nes kaip jau sakiau B12 gali trukti ne tik vegetaram/veganam;. Tad galima panaudoti kuri laika ir paziureti ar yra pagerejimas.

 27.   Ieva rašo:

  Noreciau paklausti nuomones apie “Narures sunshine” papildus.USA

 28.   Selene rašo:

  Irmina, kai mano sesei pradejo “degti” koju padai, gydytojai po kurio laiko diagnozavo II tipo diabeta.
  Man atrod
  Mano asmenine patitis sako ,kad labai geai padeda: koju padu savimasazas kiekviena diena, kontrastines vandens voneles salta- karsta, gerti daug vandens. ((visa tai gerina kraujotaka)

 29.   VitaminasC rašo:

  kojų pėdų masažas tikrai nepadės nuo diabeto II tipo :)
  aišku kojos tau padėkos. ;)

  Andy:

  Na koju masazu diabeto neisgydysi, bet cirkuliacija pedose tikrai galima pagerinti, ir kas esant diabetui yra labai svarbu.

 30.   Neštukė rašo:

  Laba diena, perskaiciau jusu straipsni. Ieskojau informacijos apie galima vartoti B12 kieki nestumo metu. Atradau jusu straipsni. Man pries 1,5 menesio nustate B12 vit. trukuma. Hemoglobinas buvo 65. Daktare israse vartoti Cianokobalamina Sanitas 500mikrogramu/ml injekcini tirpala. Nurode vartoti po 1 ampule 2 savaites kasdien, po to 2 menesius po viena per savaite, veliau visa gyvenima po 1 ampule per menesi. Viskas butu gerai, hemoglobinas pakilo iki 111. Tik va po situ vitaminu ir folio rugsties suzinojau, kad laukiuosi… Tai gavosi taip, kad pries pastojant ir per galima pastojimo laika dar 5 dienas kasdien vartojau 500 mkg B 12 kasdien. Dabar mano nestumui 8 savaites. Nezinau kaip toliau elgtis, ar vartoti si vitamina pagal sena daktares schema, ar visai nutraukti sito vitamino vartojima? Ir dar kamuoja vienas klausimas ar galejo to vitamino vartojimas tokiais kiekiais paveikti uzmezgusia gyvybe? Dekoju uz atsakyma.

  Andy:

  O tai tau cia kokia piktybine anemija ar skrandzio erozsija yra kad reikia visa likusi gyvenima leisti b12?
  Bet kas del jo vartojimo per nestuma tai jis nera pavojingas. Bet jei neori per nestuma vartoti tai pasidaryk b12 testa ir paziurek kokios past tave b12 atsargos. Daug didesne zala vaikui gali atsitikti jei motinai per nestuma bus mazakraujyste.
  Jusu naudojamas ciano cobalamin nera ideali b12 forma, bet esant mazakraujistei ar rizikai jai atsirasti tai tikrai geriau vartoti net ir toki b12.

  Galima butu pameginti naudoti sublingini B12, bet velgi jei jums yra problemu su pasisavinimu, tai bent jau laikas nuo laiko reikia pasidaryti b12 testa ir paziureti ar b12 atsargos nesenka.
  Per nestuma taip pat reiktu naudoti foline rugsti ir dar geriau folata.

  Sekmes

 31.   Tautvydas rašo:

  Saunus straipsmis! Aciu ;)
  Andy, kaip supratau, esat vegetaru ar veganu atstovas?

  Andy:

  Taip esu veganas

 32.   Edita rašo:

  Sveiki, jei reikia vartoti didesnes dozes b1-b6-b12, Lietuvoje gydytojai siulo Milgamma arba Neurorubina. Juose b12 cianocobalaminas. Gal zinote kokius nors papildus b1-b6-b-12 su metylcobalaminu? Aciu


  Andy:

  Lietuvoje, leidziamo methylcobalimno tai nezikau kad kas nors parduotu. Galima bandyti siustis, bet jis nemazai kainuoja. Jei jau yra mazakraujyste del B12 trukumo ar ji gresia tai galima butu leistis ir tuos tavo du nurodytus, nes mazakraujystes zala daug didesne nei cyanido.

 33.   mmm rašo:

  Lanai jau moksliškai, žmoniškesne kalba norėtūsi, aiškiau būtų su kokiu maistu labiau pasisavina…

  Andy:

  Na is maisto produktu tai tik mesoje yra siek tiek, taip pat kai kurie produktai turi paildaomai prideto, kaip kai kurie dribsniai (kuriu valgyti nepatariu, nes ten pilna visokio brudo). Bet velgi jei yra trukumas tai su maistu problema sunkia istaisysi, ypac jei yra problemu su pasisavinimu

 34.   Inga rašo:

  sveiki,
  o ar tiesa, kad butent vitaminas b12 issaukia visokiu augliu augima?

  Andy:

  Rizika yra labai minimali, cia nebent B12 paskatins DNR methyliacija, kas dali sukelti vezi, bet DNR methyliacija taip pat apsaugo nuo vezio.

  Mano ziniomis didesni rizika yra sintetine foline rugstis, kur amerikoje, kanadoje prideda i ivairius produktu, buvo pasirode studiju, kad jos gali paskatinti egzistuojanciu storosios zarnynos polipu (neveziniu/nepiktybiniu augliu) vystimasi i vezi, bet ir tai vieningos nuomones ir geru irodymu tam nera, nes tuo paciu, foline rugstis gali sumazinti nauju vezio augliu susidaryma.

 35.   Vitalijus rašo:

  kazkaip arba praleidau arba taip ir nebuvo autoriaus pamineta konkreciu maisto produktu ( ne mesos ) kuriais butu galima optimizuoti b12 vitamino buvima organizme. Labai nemegstu papildu, todel jei nesunku autoriui gal galetu pateikti naturalius b12 vitamino pavyzdzius. Labai Aciu

  Andy:

  Na daugiausia yra kepenyse, taip pat yra raudonoje mesoje, truputi kiausiniuose, fermentiniame suryje, kituose pieno produktuose (bet labai mazs kiekis) . Taip pat yra kai kuriuose grudu produktuose, kaip dribsniai, bet cia tiesiog prideta papildu, ir priedo tu dribsniu valgyti taip pat nepatarciau.

  Cia yra ilgesnis saras maisto produktu
  , bet jei yra sutrikes pasisavinimas, tai su maistu beveik neimanoma pasiekti reikiama doze, nebent jusu flora yra optimali ir pagamina b12, bet ir cia yra diskutuotina ar zmogaus organizmas sugeba pasisavinti b12 is storosios zarnos.

 36.   VitaminasC rašo:

  va va, kepenyse, o gyvuliai auginami ant antibiotikų ir vaistų, tai tose kepenyse be B12 dar pilna visokio brudo, o gauti kepenis gražias iš kaimo kur nematęs “kombikormos” ir vaistų gyvulys tai LABAI sunku ….

 37.   Agne rašo:

  Gal kas nors jau siuntesi ir galetu rekomanduot is kur galima butu uzsisakyti nurodytu methyl arba hydroxy cobalamin? Aciu.

  Andy:

  http://www.iherb.com/Source-Naturals-MethylCobalamin-Cherry-Flavored-Sublingual-1-mg-120-Tablets/1466

  arba
  http://www.iherb.com/MRM-B-12-Methylcobalamin-2000-mcg-60-Sublingual-Lozenges/23800

 38.   Inga rašo:

  ka manai Andy apie Coenzyme B-Complex iš iHerb, gal geriau tokius naudoti, kaip geriau isisavinamus?

  Andy:

  O cia tu del b12 ar bendrai del b grupes vitaminu ji nori naudoti? http://www.iherb.com/New-Chapter-Organics-Coenzyme-B-Food-Complex-180-Tablets/68 . Ten neraso b12 formos, bet jei aprasyme teigiama kad su coenzimais, tai turetu butu methyl cobalamin. Tad manau gali naudoti. Bet jei grynai del be 12 tai as naudociau koki nors sublingual.

 39.   Inga rašo:

  bendra bi del b grupes vitaminu, bet planuoju naudoti ne ta kur nurodei (per brangus), bet si:
  http://www.iherb.com/Country-Life-Gluten-Free-Coenzyme-B-Complex-Caps-60-Veggie-Caps/43230
  Bet as norejau paklausti aplamai, ar geriau Coenzyme b kompleksai, ar paprastas b vitaminu kompleksas?

  Andy:

  Na bendrai tai coenzyme geriau, bet visada reikia individualiai i kiekviena produkta ziuret. Bet daznai buna, kad tame komplekse kokio vieno B vitamino buna koenzimas, o visu likusiu b grupes vitaminu yra paprastos formos. Arba buna truputis su koenzimu, bet didele dalis paprasta pigi forma.

 40.   Aiste rašo:

  Sveiki , norejau paklausti , esu skaiciusi , kad bet kokia B12 vit forma naudojant butinai reikia naudoti foline rugsti. Kokia ja naudoti (kad nebutu sintetine), ir kiek mg per diena? Gydytoja rekomendavo naudoti 5 mg vit B12 methylcobalamina , bet is savo saltiniu zinau , kad ir folines reikia. Kad butu su foline tas methylcobalaminas , neradau tokiu. Ir koks yra geras leidziamas B12 vit?
  Aciu!

  Andy:

  Nebutinai, foline rugsti vartoti reiktu tik jei tu jos negauni su maistu arba esi nescia. Ir dar folines rugsties vartojimas gali uzmaskuoti b12 trukuma. Nes b12 regeneruoja foline rugsti kad ji vel butu panaudoti eritrocitu gamybos procese, taip net ir esant b12 trukumui galima isgydyti del b12 trukumo atsiradusia mazakraujyste, bet b12 taip pat reikalingas nervu dangalo regeneracijai. Tad vartojant foline rugsti is kraujo tyrimo galima nepastebeti kad truksta b12, ir tai gali privesti iki nervu degeneracijos.

  Jei jau nuspresi naudoti foline rugsti tai reiktu naudoti ne foline rugsti bet folata (folate), kuri yra naturalesne forma, ir organizmas gali labiau reguliuoti jos pasisavinima. Nes dideli sintetines folines rugsties kiekiai taip pat gali tureti neigiama poveiki.
  Naudoti reiktu 200 mikrogramu (1mg = 1000 mikrogramu), jei planuoji pastoti tai reikia prideti dar 400 mkg.

  Bet bent jau 200 mkg tai lengvai galima gauti is maisto, kaip zalios spalvos darzoves. SUvesk i cronometer.com keliu dienu savo suvartojama maista ir pamatysi kiek tu gauni tos folines rugsties.

  Sekmes

 41.   euli rašo:

  Nustebau, Endi, kad chia sėklas reikia malti, iki šiol aš jas tik pabrinkindavau, ir atrodytų, visiškai pakanka?Tai juk ne kieti sėmenys.
  Ir vienas teorinis klausimas: jei, tarkim, kokio nors žmogaus organizmas dėl kažkokių neaiškių priežasčių nepasisavina kokio nors komponento iš maisto ar aplinkos ( tarkim, vitamino D, ar jo organizmas negamina vitamino K, ar pan.), tai ar galima tikėtis, kad vartojamas papildo forma šis komponentas bus įsisavinamas 100 proc.?
  Ačiū už atsakymą.

  Andy:

  Del chia seklu, tai galima valgyti ir ismirkytas. Del nepasisasvinimo, tai velgi kaip tu zinai kad butent nepasisavina. Tai galima butu sakyti, tik jei darai tyrima pries ir po.
  Jei pvz kalbesim apie piktybine anemia, tai zinoma ir is papildu vitaminas b12 bus blogai pasisavinimas, nebent jus naudosi sublingini, ar leisite i raumeni.

  Del kitu vitaminu ir mineralu pasisavinimo mechanismas yra paprastesnis, nepaisant to ju pasisavinima gali paveikti ivairus faktoriai, kaip pvz prasta zarnyno bukle, kas zinoma gali sumazinti pasisavinima ir is papildu.

  Gelezies pasaivinima mazina arbatoje esantis taninai. Gelezis, cinkas ir varis pasisavinamas per ta pati mechanizma, tad vartojant didele doze kurio nors is ju gali dar labiau su mazinti kitu dvieju pasasavinima. Ir beje, gelezies net ir geriausiu atveju pasisavinama tik koki 15%. Taip pat kai kuriu mineralu pasisavinima mazina grudiniuose produktuose esanti fito rugstis (Phytic acid).

  Del vitamino K, tai ji gamina ne pats organizma o zarnyno flora, ir zinoma jei jos bukle bus prasta, tai jo gamyba suprastes.

  ABejoju ar yra papildas kur organizmas pasisavima visa tame papilde esancia doze.

 42.   Aiste rašo:

  Ačiū už visą info , Andy. Čia ne dėl nėštumo klausiu apie foline:) bet šeip turėsiu minty ateity , jei jau koks nėštumas “užpultų” , tai naudosiu folatą. O B12 čia artimam žmogui perkam ir būtent po tuos 5000 mg dėl nervų dangalų regeneracijos. Kažkokia baisi liga užklupo ,motorikos sutrikimas - kai kažkokie antikūniai ėda nervų sieneles ir dėl to žmogus pradėjo nevaikščiot , visiškai nevaldo kojų. Gal žinai apie šią ligą? Daktarai neranda priežasties…

  Andy:

  Na jei yra antikuniu tai cia greiciausiai kokia nors autoimunine liga. Kaip gydyti, reiktu pameginti pakeisti dieta, pereiti dauguma ar visiskai augalinio maisto, isivalyti zarnyna, atstatyti zarnyno floros balansa, nes daug ligu prasideda butent zarnyne. Ypac butu patartina bent kuriam laikui atsisakyti pieno produktu, gluteino, kiausiniu, nes sie produktai gali buti autoimunines ligos kaltininkai.

  Kas del b12, tai tokiam zmogui geriau butu leisti, bet jau is pradziu.

 43.   Koala rašo:

  Didelis didelis ACIU, Andy uz info pasidalinima! As patarimo noriu ir juo pasinaudosiu. Del B12. Ka pats vartotum, nes rasai aukciau komentare “Bet jei grynai del be 12 tai as naudociau koki nors sublingual.” Esu vegetare. Pasirodo, kad Spirulinoj ir Chia seklose B12 nera. Laimingos dienos!

 44.   Renata rašo:

  kraujuoja dantenos, nors atlieku visus burnos higienos ritualus,kaip higieniste primoke, skaiciau, kad b12 padeda , bet kokiu pavadinimu pirkti tinkama papilda tokiu atveju, tai nerandu parasyta. gal galetumete patarti, ka daryti.

 45.   Daina rašo:

  ACIU uz info, man piktybine anemija (B12 trukumas) diagnozuota pries 6 metus…patys gydytojai sake,kad ligos pradzia galejo buti net pries 10 metu iki diagnozes, priezasties taip ir neissiaiskinom,bet kaip gyvenu su sia liga, galeciau tapti medicininiu pavyzdziu-isgyvenau ir tuos simptomus,kuriu cia net neapraso… Reziume: iki mirties kas menesi i raumeni susileisti po 1 amp 0,5mg. Prisipazinsiu,padariau metu pertrauka,nesileidau B12…tai buvo klaida…stotis ant koju ne taip paprasta…

 46.   Rūta rašo:

  Aš nuo 2013 m. spalio mėn. vegetariauju/veganiauju (jei ne kažkiek žuvies ir kiaušinių karts nuo karto), pasidariau B12 tyrimą, kol kas berods viskas gerai - 335 (norma 145-637). Tai nežinau, ar dar tiesiog per mažai laiko tokia mitybą ir nespėjo nukristi B12, ar viskas su tuo B12 būna tvarkoje ir be gyvulinės kilmės produktų…kalcis irgi normalus - 2,27 (norma 2,15-2,5), magnis, kalis, natris normos irgi, užtat vitaminas D tai katastrofa - 10,6 (norma 30-100), teks vartoti papildą iki vasaros saulės… ir hemoglobinas smarkiai ant ribos - 122 (norma 120-170). Hemoglobinas mano visą gyvenimą toks buvo, bet gruodžio mėnesį buvo iki 132 pakilęs, apsidžiaugiau, kad va vegetarizmas į naudą, dabar vėl nukrito, tai matyt mityba nesvarbi, genetiškai taip suprogramuotas tas mano kraujas. Arba tiesiog per žiemą pakrito be normalių daržovių, vaisių, uogų…

 47.   Dalia rašo:

  Kur galima pasidaryti tą methyl maloninės rūgšties (MMA) testą?

 48.   Vitaminai rašo:

  Veganams ir vegetarams yra butina gerti vitaminus B12, gerai straipsnyje rasoma, kad sio laikmecio zmonems sis vitaminas vis sunkiau yra isskiriamas pacio zarnyno

 49.   Arnoldas rašo:

  Sveikas andy, Kazkada tavo straipsniuose skaiciau kad yra vitaminu papildu gaminamu is maisto. Man kaina nesvarbu tiesiog nusprendziau maitintis tik svieziu maistu - vaisiai darzoves riesutai ir seklos, bet tuo paciu noriu gerti kurie turi b12 ir gelezies. Gal galetum padeti issirinktis efektiviausius papildus kurie turetu maziausiai priedu ir butu tinkamiausioje formoje, kaina kaip sakiau nesvarbi. Aciu

  Andy:

  Is gelezies tai gera yra Floradix, pasiziurek yra Euro ir kitose vaistinese. Dar vienas geras yra sitas
  Tik nenaudok kapsules, atidaryk ir naudok ten esancius miltelius o kapsule ismesk.
  Is B12 geriausia forma yra methyl cobalamin, adenosyl ar hydroxy-cabalamin. Bet oraliai vartojamo B12 pasisavinimas yra zemas, daznai vos 1% ar dar maziau, todel reikia dideliu doziu
  Gali pasiziureti sita ar ka nors panasaus http://www.bodykind.com/search/methyl_cobalamin/0/0/0/0/0/0/0/0/0/product/4749-Best-Fully-Active-B12-60-x-1500mcg-Vegicaps.aspx#ctl00_cpBody_contents
  Bet jei nori garantuotai tai geriausia laikas nuo laiko susileisti. Tada garantuota. Bet LT parduoda tik cianocoabalmin, kuris nera idelu, bet velgi daznai geriau nei nieko.

  Dar yra tokie B12 pleistrai, kaip sitas http://biovea.net/uk/product_detail.aspx?PID=2465&TI=GGLUKR&C=N&gclid=CNea-saXob4CFQeWtAodIyMA-A

  Taip pat vienos formos b12 pakelia geriau kitos maziau, kai kur net patariama naudoti keleta formu pakaitom http://www.pernicious-anaemia-society.org/phpbb/viewtopic.php?f=2&t=12614

 50.   Arnoldas rašo:

  Cia reikia mokytis ir mokytis, atrodo gerai kad butu viena vitaminu kapsule ir vsio, ko truksta ir papildyta :D Bet esme tai tad kad tvirtai nusprendziau valgyti tik svieziu maistu-darzoves, vaisiai , seklos ir riesutai. Nors domiuosi tuo jau keleta metu kazkaip netvirtai galvodavau apie zaliavalgyste, o ir keista dbr, maistas kuri anksviau valgydavau (dazniausia susijes su mesa) pasidare nebe toks skanus,tik jauciasi kartais kazkoks emocinis poreikis tam tikrose situacijos, gal netgi priklausomybe. Pvz. Net nebunu alkas ar truktu kazkokiu jegu, nors daug dirbu, bet pravaziuojant pro degaline kartais pagaunu save galvojant apie hamburgeri :D

  Ka manai Andy apie Glutamato priedus maiste? Siek tiek apie juos skaiciau tai maciau net straipsniu kad ale jie netgi sukelia priklausomybe, o ir buna ju uzkoduotu ivariausiais pavadinimais kad nesusigaudytu vartotojai.

 51.   Daiva-va rašo:

  ar teko girdeti toki dalika,kad B12-rodyklis priklauso nuo rases? Skirtingose salyse-skirtingi B12 rodikliai kraujyje.k
  Kaip nekeista,bet Lenkijos istirtu zmoniu kraujyje ju lygis auksciausias .

 52.   Vidūnas rašo:

  Andy, ką galėtum pasakyti apie “natūralių džiovintų mielių” kaip B grupės vitaminų šaltinį ?
  Žaliavalgiauju, todėl kiek žinau mielės tokiu atveju nepageidautinos, bet jos naudojamos vadinamuose aukštos klasės papilduose Nutrilite.

  Andy:

  Klausimas yra kiek ten to b12 tuose mielese yra? Nes jei ten labai maza doze, tai gali ir nepakakti. Siaip manau galima butu naudoti.

 53.   kuka rašo:

  Vaikams autistmas pries pradedant naudoti B12 patariama pradėti duoti Trimethylglycine (TMG) betaine - iš burokėlių. Kaip tai susiję?

  Andy:

  Tiksliai nezinau, bet TMG yra methylation proceso cofactorius, tai gal kiek palengvina ta methylation procesa, kuris svarbus detoksifikacijai ir kitiems procesams.
  Taip pat jei naudojamas ne methyl cobalamin or kitos B12 formos, kaip pvz cyannocobalamin, tai organizmas turi pirma nuimti cyanido molekule ir prikabinti methyl (CH3) grupe. TMG turi tris CH3 grupes, tad jas organizmas gali panaudoti methylation procesams.
  Cia yra vienas straipsnis apie B12 ir autizma. Nezinau kodel, bet ten kad TMG geriau is pradziu nenaudoti http://www.tacanow.org/family-resources/methyl-b12-a-treatment-for-asd-with-methylation-issues/
  Asmeniskai nemanau kad TMG labai pakenks ar sukelts didelius pasalinius efektus, tad jei norite ji galite naudoti kartu.

 54.   Aida rašo:

  Laba diena,
  Gal galėtumėte ką nors patarti. Apie 10 metų nevalgiau mėsos. labai retai suvalgydavau žuvies. Pieno produktus ir kiaušinius vartojau. Dabar apie metus esu beveik vegane. Pajutau kad kažkas su sveikata. Užeina stiprūs nerimo priepuoliai, širdies plakimai. Paitikrinus kraują hemoglobinas 119, geležis apie 5.5, feritino atsargos 3.5. Daktarė nieko nepasakė apie B12 trūkumo galimybę. Paskyrė gerti Ferro_Folgamme kapsules. Ar to užteks? Ar reikėtų atlikti B12 tyrimą ir kur tai atlieka?

  Andy:

  Na ten tas jusu papildas yra prastas, ten gelezies sulfatas, kuris yra prastai pasisavinamas. Geriau nusipirk feroglobin, ar floradix (ju yra beveik kiekvienoje vaistineje), arba Vega Iron bisglycinate )ar kokios kitos firmos bisglycinate).
  B12 testa taip pat butu patartina pasidaryti, nes labai galimas daiktas kad jis bus zemas taip pat. Geriausia ji pakelti yra susilesti, arba yra tokie b12 pleistrai. Nes vartojant oraliai b12 gali buti prastai pasisavinamas, ir esant zymiam trukumui uztruks ilgai laiko kol atstatysite.

  Taip pat patarimas ateiciai jums ir kitiems, kad bent karta metuose pasidarykite bendra kraujo testa, taip pat b12 testa. Ir jei feritinas (rodo gelezies atsargas) yra zemas, tai pavartokite kokios geros kokybes gelezies papilda. Veganams b12 patartina kartas nuo karto vartoti profilaktiskai, arba kaip sakiau bent jau testa pasidaryti.
  Taip jus isvengsite problemu ir gausite veganiskos dietos duodama nauda, kaip sumazejusi sirdies ir kraujagysliu ligu rizika, sumazejusi kai kuriu veziu rizika, ir t.t.

  Sekmes

 55.   Edota rašo:

  Aciu uz puikia ir labai konkrecia info. O uz nuoroda i iherb - 3x aciu.
  uzsisakiau:) tikiuosi nebus alergines reakcijos( esu aleergiska vit B grupei)

  ANdy:

  Labai abejoju, kad tu esi elergiska B grupes vitaminams, gal ten greiciau kokiem nors priedams kurie yra tableteje ar kapsuleje? Arba kartais buna kad jei vartojama labai dedeles dozes niacino (B3) tai buna toks odos paraudimas (flushing), be tai ne alergija.

 56.   Ieva rašo:

  Pasidariau kraujo testą, B12 yra 179 (norma 141-489). Mėsos nevalgau, tad nusprendžiau papildyti šias atsargas. Išsirinkau šiuos B12 (naudoju kitus jų vitaminus - man patinka):
  http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Raw-B-12-30-Vegan-Caps/15848#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=b12%20raw&rc=163&sr=null&ic=1

  Tačiau dvejoju, ar verta pirkti, jei Jūs, Andy, rašote, kad geriant įsisavinama tik 1 proc. Tai gal efektyviau rinktis pleistrą (1000 mcg B12), apie kurį taip pat rašėte, bet nepaminėjote, kiek jis efektyvesnis, t.y. koks jo pasisavinimo procentas? Ačiū.

  Andy:

  Gali naudot, is ingredientu atrodo geras. Pleistras yra efektyviau, nezinau tiksliai kiek procentu. Nepaisanto, vartojant didleze dozes net ir pasisavinant tik viena procenta gali uztekti, ypac jei nera trukumo. Beje vienas 1% cia jei skrandis negamina intrinsic faktoriaus, jei gamina tai pasisavina daugiau.

 57.   Ieva rašo:

  Aišku, ačiū!

 58.   egle rašo:

  Sveiki,
  Malonu, kad yra vieta, kur lietuviškai galima paskaityti apie vit. B12, nes vis užeidavau tik į angliškus puslapius.
  Dabar norėčiau paklausti - kaip elgtis, jei vit. B12 yra per daug? Norma iki 569 pmol/l , pas mane 662. Skaičiau, kad tai gali būti visgi trūkumas, kad ląstelės nesugeba įsisavinti? Ar yra būdų sužinoti, ar iš tikrųjų jo trūksta ar per daug? Nesu vegetarė, bet turiu autoimuninę ligą, migreną ir daug visokių nemalonių simptomų kaip raumenų tikai, depresijos požymiai, miegustumas ir pan., todėl pasidariau B12 tyrimą, nes tai trūkumo požymiai, o rezultatai mane nustebino.
  Dėkui už nuomones.

  Andy:

  Na cia tik truputi virs europietiskos normos, nereiktu pergyventi. Japonijoje minimumas yra 500 pg/ml (apatine norma), virsutine yra apie 1500l=pg/ml. O tucia vienetus gerai parasei, nes dauguma laboratoriju rodo pg/ml, pas tave yra pmol/l.
  O tau cia toks lygis po papildu vartojimo ar tik is maisto? Man po keleto suleistu ampuliu buvo apie 1200 pg/ml

 59.   Rima rašo:

  Man padarė kraujo tyrimą, labai trūksta B grupės vitaminų. Šiuo metu leidžiuosi Milgama. Andy, ką galėtum pasakyti apie šį B grupės kompleksą.
  http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-B-Right-100-Veggie-Caps/110

  Andy:

  Gali naudoti, gana geras.

 60.   Vytautas rašo:

  O gal kažką esate girdėję apie Envegita mielių dribsnius? Labiausiai domina kaip B12 profilaktikos priemonė.
  Pagal čia pateiktą sudėtį
  http://www.zaliavalgis.lt/lt/ekologiskas-maistas/kita/mieliu-dribsniai-engevita-su-vit.-b12-125-g.html
  atrodo labai gražiai, o kaip yra iš tikro?

  Andy:

  Manau naudoti galima, bet ten verte parasyta per 100g, nezinau kiek ten tu dribsniu/mieli per karta jus suvalgysite. nepaisant to kaip profilkatiskai galite naudoti. Taip pat patarciau bent karta metuose pasidaryti testa.

 61.   Vytautas rašo:

  Dėkui už atsakymą! Kol kas nesu išbandęs, tik svarsčiau ar verta būtų pabandyti, ar ne, kaip maisto priedą. Tai jei kritikos dėl sudėties nėra, belieka išbandyti skonį ir bus matyti, kiek jis praktiškai naudojamas, kiek ne. O testą tai reikės pasidaryti, nors esu beveik tikras, kad ilgesnį laiką nevartojant iš šalies, trūkumas bus garantuotas.

 62.   nijole rašo:

  sveiki.Noreciau paklausti apie seitana gaminama is kvieciu miltu,ar jame yra vitamino B12.Esu vegetare 12metu netoleruoju maisto ,kuriame yra gyvulinio baltymo.Kokia jusu nuomone apie si baltyma,kuris yra seitane?aciu

  Andy:

  Na ziurejau viena recepta ir nematau is kur ten butu b12, jei ir butu tai labai mazai. ir siaip paziurejus i tai kaip jis ten gaminamas toki produkta patarciau vartoti retkarciais, jei del baltymu tai geriau valgyti lesius, zirnius, pupeles, ar kanapiu seklas.

 63.   nijole rašo:

  aciu Andy uz naudinga info.gal yra kokiu pazymiu ,kad organizmui truksta vitamino B12.,hemoglobinas 138,12metu esu vegetare nevalgau jokio gyvulinio baltymo.penki metai nevartoju kokiu vaistu.aciu

  Andy:

  Na pagrindine ir pirma yra zemas hemoglobinas, bei megaloblastine anemia, kaip RBC (eritricitai) buna didesni nei normalia. Tokiu atveju bendrame krauje teste buna padideja MCV (mean corpuscular volume) - MCH(mean corpuscular hemoglobin). Jei vit B12 trukumas uzsitesia ilgai tai gali prasidetin nervu degeneracija, kai jauciams ‘adatu badymas’ pirstu galuose ir panasiai.

 64.   Močiutė rašo:

  Anūkui (greit 4 metai) įtariamas autizmas. Rusų tinklapiuose skaičiau berniuko iš Izraelio istoriją, kad MB 12 gali padeti esant autizmui, ir dar paminetas vit. A didelemis dozemis. Kalbama būtent apie Methyl B12, nes jis jau suskaidytas ir organizmas jį lengvai įsisavina.Ką galite pasakyti apie tai, ar Lietuvoje galima jo įsigyti ?

  Andy:

  Na b12 vienam gal padejo, bet atvirai pasakius abejoju kad vien su b12 methyl cobalamin pavyks isgydyti autizma. Nors cia yra aprastu atveju kad pagerejimas gali buti http://www.tacanow.org/family-resources/methyl-b12-a-treatment-for-asd-with-methylation-issues/
  Velgi ji galima naudoti, kur gauti LT nezinau, bet paieskojus manau galima rasti, jei ne tai galima parsisiusti is amazon ar iherb. Methyl cobalamin, b12 nera suskaidytas, tai tiesiog identiska forma kuria naudoja organizmas ir jis turi Methyl grupe, nes teigiam kad autistai turi methylation problemo, tad naudojant b12 organizme atsiranda daugiau methyl, kuris gali buti panaudotas. Kai cianno cobalamin neturi methyl grupes ir organizmas ja turi paimti is kitur, kad b12 butu galima panaudoti. Daug methyl grupiu turi burokeliu sultys, tad galima po truputi duoti, bet velgi pradeti nuo mazu doziu http://sveikatossaltinis.blogas.lt/organizmo-valymas-raudonuju-burokeliu-sultimis-266.html

  Ktiti vitaminai ir mineralai kaip calcis, gelezis, vitaminas D taip pat gali buti naudingi http://www.nhs.uk/news/2014/01January/Pages/Can-vitamins-be-used-to-treat-ADHD-in-adults.aspx

  Kad isgydyti autizma tau reiktu daryti zymiai daugiau, kaip atstatyti zarnyno flora, isvalyti organizma nuo gyvsidabrio, aliuminio ir kito brudo kuri greiciasiai gavo nuo vakcinu.
  Taip pat esu skaites kad kai kuriems padejo atsisakymas saldumynu, gluteino (mieziai, kvieciai, rugiai ir ju turintys gaminiai), taip pat pieno produktai.

  Jei tevai supranta anglu kalba dar gali pasiklausyti sia laida
  http://oneradionetwork.com/health/dr-martha-herbert-autism-revolution-taking-whole-body-approach-autism-july-28-2014/

 65.   Regina rašo:

  Laba diena noreciau suzinoti ar galima gerti b12 vitaminus ampules praskiestas vandeniu ar tik turi budi leidziamos po oda aciu.

  Andy:

  Na jei gerti tai paprasciausiai nusipirkit kur yra kapsulese. Nes siaip leidziamas methyl cobalamin yra brangus tad nusipirkus ampules juos gerti butu pinigu svaistymas.
  Jei ciano cobalamin, tai norint butu galima gerti, bet kaip sakiau paprasciau nusipirkti kapsules.

 66.   Evaldas rašo:

  Problema man (veganui) ir vienam bičiuliui (žaliavalgiui): abiem B12 (539 pg/ml) ir folio rūgštis (14,8 ng/ml) labai aukšti, B12 vartojamas kasdien arkliškomis dozėmis tablečių forma, o štai homocisteinas viršija normas (14,5 µmol/l man ir 19,6 µmol/l jam). Prieš 4 mėnesius man buvo nukritęs iki 11,1, pakilo iki 14,5 nekeičiant jokių valgymo įpročių. Visi kiti kraujo parametrai normos ribose… Medicininiai portalai internete siūlo vartoti B12 ir folio rūgšties papildus, kas akivaizdžiai neturi išvis jokios reikšmės. Nelabai žinau, ką čia dar galima vartoti…

 67.   LINA rašo:

  Vaikui 2 metu nustatyta megaloblastine anemija, dabar 8 metai. I men. karta leidziame po 250mkgr. cianokobalam.tirp. , bet simptomai,kaip koju, ranku tirpimai, deginimas ir kt. neisnyksta. Dabar dar atsirado didelis,stiprus baimes jausmas, beveik svoris 3metus neauga. Ugis - 0,5 cm i/ m. Tyrimai B12, folio rugsties, gelezies visada tik ant ribos. vitaminai irgi nepakelia. Gal galit ka patarti. Aciu.

  Andy:
  Na jei yra tokia su b12 trukumu sisijusi anemia, tai leisk dazniau kaip karta per savaite. Nes jei b12 tik ant apatines ribos tai velgi labai galimas daiktas kad jo nera pakankamai, nors bendrai neurologiniai simptomai issivysto tik esant labai zymiam b12 trukumui, ir leidziant kas menesi ju neturetu buti. Jei leidzia finansai pameginti leisti ne ciano, bet methyl cobalamin. Nes kad ciano kobalamin butu panaudotas organizmas turi nuimti ciano molekule ir po to prikabinti methyl grupe, gal pas vaika tiesiog yra sutrikes methyliacijos procesas ar dar kas nors.
  Tad pamegink sulesit methyl cobolamin, arba naudok koki methyl cobalamin pleistra arba bent subliguil didelem dozem (bet zinai esant trukumui ju gali nepakakti). Nezinau kur lt parduoda methyl cobalamin injekcijas, bent jau nesu mates, bet galima parsisiusti, tiesa tai kainuoja apie 40 Eur.

  sekmes

 68.   Sigita rašo:

  Sveiki,

  Ar galetumete parekomenduoti kokius papildus vartoti esant aukstam homocisteinui? Mano homocisteinas gerokai virs normos 34.47. Ar yra skirtumas, ka vartoti folio rugsti, ar folate?

  Is anksto dekoju.

 69.   Kristina rašo:

  Ilgai ieškojau B12 Methyl kobalamino pirkti Lietuvoje, praktiškai visur tas Ciano kobalaminas. Gana sunkiai bet radau.
  Tad noriu pasidalinti. Gal kam sutaupys laiko paieškoms, nereikės siųstis iš užsienio.
  Suomių firmos VITATABS B12 Methylcobalamin 1000µg. Platintojas “Alaja ir Ko” http://www.suomiskipapildai.lt
  Šiandieną kaip tik įsigijau pakuotę.

  Andy, ar gali buti kad spirulinos b12 analogai trukdytu pasisavinti normalu b12?

  Pas mane situacija, kad as noredama pasisveikatinti pora menesiu kasdieną geriau spirulina po nurodomą dozę 3-4g ant pakuotes, kad maksimaliai gerai būtų :) anksciau jos niekada nevartojau.
  ir dabar kraujo tyrimas rodo kad truksta b12 ir folio
  ar galejo del spirulinos vartojimo pas mane sumazeti b12?.. nes daugiau nei mityba nei kazkas kita nesikeite..
  kartu su b12 krito ir gelezis.. nors raudona mesa rodos gerą iš ūkininkų valgau gana daznai, po kelis kartus i savaite. Bendrai nemažai mėsos valgau. Hemoglobinas normoj, o va gelezis sumazejus ..kraujo tyrimas rodo 34 kada norma raso nuo 50 iki 75.
  ryskiai mano organizmas kazkodel nepasisavina ir gelezies..

  Andy:

  Jo b12 analogai kazkiek gali sumazinti b12 pasisavinima. Del gelezies, tai kiek ji buvo pas tave pries spirulinos naudojima ir kiek dabar. Meso naudojimas nebutinai garantuoja kad uzteks gelezies, reikia taip pat paziuret, kad pas tave buna sunkios menesines ar panasiai kur prarandama daug kraujo/gelezies.

 70.   Kristina rašo:

  Ir gal galite kas patarti kur Lietuvoje galima įsigyti natūraliu folatu. Kad ne sintetinė folio rūgštis būtų? gal kokį konkretų papildą žinote?
  Daug kur mėgsta rašyti aprašyme foliatai, o sudėtyje jau rašo folio rūgštis.. tai suprask kas ten iš tiesų.. pvz cia: Kaip jums šitas papildas? „ORGANIC FOLIC ACID” VIRIDIAN. biovaistine.lt/produktas/maisto-papildas-organic-folic-acid-organine-folio-rugstis-90-kapsuliu-viridian/
  Nepygi. Aprašyme minimi foliatai. Rašo organinė. Bet velnias žino ką ta “organinė” reiškia, kaip ir natūralumą, bet kodėl tada “folio rūgštis” sudėtyje.

  Andy:

  Cia ju paslapyje raso kad tas folic acid yra isgauta is citrinu seklus, kas kaip ir butu ok. http://www.viridian-nutrition.com/Shop/Organic-Folic-Acid-400ug-P705.aspx

  Folate lietuvoje nezinau, bet ant amazon.co.uk yra

  O del kokios priezasties tu nori ta folate naudoti, jos lengvai galima gauti is maisto valgant zalios spalvos lapines darzoves ir kita folate turinti maista.

 71.   Vitaminas C rašo:

  Kristina, mano šeima kai reikia, naudoja jau keli metai iš špinatų išgaunamą folio rūgštimi, ji eina kartu su geležimi iš dviejų šaltinių (geležies fumarato ir geležies gliukonato) ir špinatų koncentratu. Gamintojas NUTRILITE. Veikia, patikrinta su keliolika žmonių. Tai jei neturėsite priėjimo prie NUTRILITE (nes iš jų reikia pirkti tiesiai, užsiregistravus per rekomendaciją), tai rašykit, padėsim.

 72.   Kristina rašo:

  Dėkui Andy ir Vitaminas C už atsakymus.
  Tikslas prieš neštumą panaudoti folį. Sako, kad folio pavartojimas prieš pastojant padeda apsisaugoti nuo vaisiaus vystymosi sutrikimų.

  Andy:

  Jo bent ja taip rodo tyrmai, bet geriau naudoti folate or ne folio rugsti (folic acid).

 73.   valdo rašo:

  Sveiki, gal kas zinot is kur galima parsisiusti europoje -”methylcobalamin b12 ampulese? Gal galetumet imesti nuoroda? DEKOJU.

 74.   valdo rašo:

  Tiesa pas mane isvarza stoburo, ir mazakraujyste, mesos nevalgau. parsisiunciau -https://www.amazon.de/gp/product/B00E5A5IG2/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

  hydroxocobalamin b12.., keli menesiai nematau rezultatu…; gal vertetu pabandyti- ”methylcobalamin b12 ampules?

  Buciau dekingas uz nuoroda.., kur europoj nusipirkt parsisiust -”methylcobalamin”" b12 ampules?

  Andy:
  Ta prasme cia past tave b12 testo rezultatai nesikeicia susileidus hydroxy?
  Zinau viena kur siuncia methyl, bet kainuoja apie 40 EUR parasyk email anglu kalba jiems per kontact http://www.arnika-apo.de/manufaktur/wirkstoffspektrum-detail/items/methylcobalamin.html

 75.   valdo rašo:

  gal ka domina parsisiust ampules, hydroxocobalamin b12..

 76.   valdo rašo:

  gal ka domina parsisiust ampules, hydroxocobalamin b12.. nuoroda;
  https://www.amazon.de/gp/product/B00E5A5IG2/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 77.   valdo rašo:

  Ir kada ji patvirtins?

  valdo rašo: Jūsų komentaras laukia patvirtinimo.
  2018-06-02 09:37

 78.   valdo rašo:

  Dekui, parsisiunciau…Methylcobalamin 1mg/ml 10 Ampullen

  bet jie kaip ir hydroxocobalamin.., ne kazka padeda…

  Tada parsiunciau- Adenosylcobalamin 1mg 10 Apmullen, va sitie labai gerai…, iskart raumenis atpalaiduoja…

  TIK daba iskilo klausimas kaip ir kokiais kiekiais B12 vitaminus naudot, ar juos visus maisyt viena kart viena, kita kart kita.., ar vartot tik tuos kurie padeda Adenosylcobalamin, gal dar butu pravartu kapsuliu atsisiusti?

  KOKIA BUTU JUSU REKOMENDACIJA DEL VARTOJIMO.. KIEKIU..?
  Dekui.

 79.   valdo rašo:

  Labas..,Andy: sakykit;(be ampuliu-) kokioj formoj geriausia isisavinamas vitaminas B12 adenosylcobalamine-

  1.Tabletes
  2. Kapsules
  3.Nosies purskiklis
  4.Lasai

  Dekui uz atsakyma, Pagarbiai.

Rašyk komentarą